Jak grać w kulki? Zasady

Gry    
ocena

Kulki to znana i lubiana przez prawie wszystkich gra komputerowa dla jednej osoby, do której używa się planszy z kwadratowymi polami (9x9). Na planszy rozmieszczone są losowo kulki o różnych kolorach. Celem gry jest pozbywanie się tych kulek. Jest to możliwe w jeden sposób: poprzez ustawianie kulek w tym samym kolorze w jednej linii pionowej, poziomej lub ukośnej. Jeśli tak ułożonych kulek jest co najmniej pięć - znikają one z ekranu. Za każdą kulkę, która znika z ekranu gracz otrzymuje jeden punkt.

Jak grać w kulki? Zasady

Redakcja

Istnieją wersje gry, w których występuje zróżnicowana punktacja: za ułożenie ciągu przy ustawieniu pięciokolorowym - jeden punkt, przy ustawieniu siedmiokolorowym - dwa punkty, przy ustawieniu dziewięciokolorowym - cztery punkty.

W ramach jednego ruchu zaznaczoną kulkę można przenieść w dowolne miejsce na planszy, jeśli tylko istnieje możliwość dotarcia do tego pola poruszając się tylko i wyłącznie po sąsiednich, nie zajętych polach planszy. Jeśli przestawienie jednej kulki skutkuje zniknięciem kulek z planszy, wówczas wykonuje się od razu kolejny ruch. Jeżeli natomiast nie powoduje to zmniejszenia ilości kulek, przybywają na planszy trzy nowe kulki. 

Zakończenie gry następuje w momencie, gdy nie można już zmienić miejsca położenia żadnej z kulek. Gracz może skorzystać z opcji podglądu trzech następnych kulek, które pojawią się na planszy. Skorzystanie z takiej możliwości skutkuje jednak zmniejszeniem ilości otrzymywanych punktów o trzydzieści procent.

Oprócz tej podstawowej, istnieje też cały szereg innych wersji gry w kulki. Można przykładowo zagrać w chińskie kulki, gdzie ułożone w rzędzie różnokolorowe kulki przesuwają się po torze z wieloma zakrętami. Gracz "strzela" natomiast kolejnymi kulami, dokładając tym samym kolejne elementy do rzędu kulek. Kulki znikają, jeśli "wystrzelona" kulka stworzy rząd co najmniej trzech kulek w tym samym kolorze.  Jeśli oddawane strzały nie są dobre (dokładane kulki nie znikają, bo nie udaje się ich ułożyć w jednokolorowym rzędzie) wówczas "naszyjnik" kulek zbliża się do końca toru, po którym się porusza  - gra się kończy.

Podobna wersja to kulki Soliter, gdzie zadaniem gracza jest likwidowanie kulek poprzez dokładanie kolejnych tak, żeby tworzyły one jednokolorowe rzędy (co najmniej trzy sztuki). Nowe kulki są w tej wersji gry wystrzeliwane z pewnego rodzaju  rynienki. Jeśli oddawane przez gracza strzały nie są cenne, cała konstrukcja kulek obniża się utrudniając tym samym oddawanie kolejnych strzałów.

Zobacz jak grać w Kulki Lewandowskiego:

Lubicie grać w kulki? W co najbardziej lubicie grać w towarzystwie? Dajcie znać!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =