Jak grać w Medieval Total War?

Gry    
ocena

Medieval: Total War to gra wymagająca sporego skupienia, pomyślunku i zmysłu taktycznego. Zarządzamy w niej jednym z średniowiecznych państw, by na przestrzeni lat wynieść je na sam szczyt, podbijając praktycznie całą Europę. Jak grać, by odnosić sukcesy?

Jak grać w Medieval Total War?

Fot.: Redakcja

Nie ma złotego sposobu na totalną dominację, co zresztą udowadnia nam historia. Każdy wspaniały władca posiadał swój własny przepis na sukces, który z powodzeniem wprowadzał w życie. Poniżej zawieramy kilka rad, które powinny sprawić, iż rozgrywka będzie znacznie łatwiejsza.

Grając kampanię dla jednego gracza po raz pierwszy, wybierajmy królestwo, które w miarę możliwości nie ma naturalnych wrogów wokół siebie bądź jest odgrodzone z jednej strony wodą. Wybór Rzeczpospolitej Polskiej nie jest mądrą decyzją, jeśli nie czujemy się na siłach ciągle walczyć o przetrwanie.

W początkowych turach rozwijajmy gospodarkę, mniej skupiajmy się na militarnych aspektach. Wypracowanie dobrego zaplecza gospodarczego to połowa sukcesu, wszak bez jedzenia i pieniędzy nie ma także wojska.

Lepiej posiadać mniejszą ilość dobrze zadbanego wojska, niż hordę niezdyscyplinowanych wieśniaków. Ci ostatni sprawdzają się praktycznie tylko w momentach totalnego zagrożenia - są tani i dobrze zajmują inne oddziały, by reszta mogła czynić swoje.

Dyplomacja to bardzo ważna rzecz. Dzięki niej możemy podpisać sojusz przeciwko naszemu największemu wrogowi, co znacznie umocni naszą pozycję. Takowy traktat w każdej chwili można zerwać, tak więc nie tracimy potencjalnych terenów do zdobycia.

Jeżeli nie czujemy się na siłach samodzielnie rozgrywać pojedynki, korzystajmy z opcji auto-walki. Uwaga jednak, w momencie gdy siły nasze i wroga są wyrównane, często dochodzi do sytuacji, w której to my przegrywamy. Warto zatem w takich sytuacjach pokusić się o samodzielne rozegranie potyczki.

Z pozoru niemożliwe do wygrania bitwy mogą przerodzić się w totalną rzeź naszego przeciwnika, jeśli tylko dobrze zaplanujemy potyczkę. Korzystajmy z wzniesień, gór czy nawet lasów. Te ostatnie zapewniają nam schronienie i możliwość zasadzenia się na wroga od tyłu.

Łucznicy to podstawa każdej armii. Potrafią wystrzelać znaczną ilość przeciwników, zanim ci w ogóle do nas dobiegną. Nie zapominajmy jednak, aby niedaleko strzelców trzymać regularne wojska do walki wręcz, by w razie potrzeby przystąpiły do ataku.

Wojska w Medieval: Total War działają na zasadzie „papier-nożyce-kamień”. Konnica znakomicie niszczy łuczników, podatna jest natomiast na włócznie. Włócznicy natomiast nie mają żadnych szans w starciu z miecznikami. Ci znowuż nie są odporni na ostrzał. Należy zatem kontrolować sytuację na polu bitwy i dobierać odpowiednie wojska do ataku.

W co obecnie gracie, poza Medieval Total War? Jakieś rekomendacje? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =