Jak walczyć w Final Fantasy XIII?

Gry    
ocena

Walka w Final Fantasy XIII w porównaniu do wcześniejszych odsłon jest bardziej dynamiczna i wymaga bezustannego myślenia w trakcie potyczki. Głównym ku temu powodem jest bezustanna zmiana strategii w zależności od zachowań przeciwnika i ilości naszej oraz wroga energii.

Jak walczyć w Final Fantasy XIII?

Redakcja

Aby zrozumieć jak skutecznie walczyć w grze, należy dokładnie poznać system zwany Paradigm. Paradigm to inaczej styl walki, będący zbiorem klas postaci (Role), jakie w danej chwili mogą być używane.

Gracz może każdej postaci w danej chwili przypisać do 3 Ról. Są to w kolejności:

Commando – zadaje głównie ataki fizyczne (również ataki fizyczne z magicznymi elementami)
Ravager – zadaje ataki magiczne
Medic – leczenie drużyny i anomalii
Saboteur – nakładanie negatywnych statusów na przeciwników (np. obniżanie wytrzymałości pancerza) – Vanille, Fang
Sentinel – obrona przed atakami przeciwników (nakładanie osłon i barier fizycznych i magicznych)
Synergist – wzmacnianie magicznymi statusami postaci z drużyny

Poniżej lista postaci, wraz z zaznaczeniem, która z powyższych ról sprawdza się dla niej jako priorytetowa (czytaj: bardziej opłaca się jej przyporządkować):

Commando – Lightning, Fang, Sazh, Snow
Ravager – Lightning, Snow, Vanille, Sazh, Hope
Medic – Lightning, Vanille, Hope
Saboteur – Fang, Vanille
Sentinel – Fang, Snow
Synergist – Sazh, Hope


Powyższe ustawienia Ról przygotowane dla osób, które lubią eksperymentować ze wszystkimi postaciami. Jeśli mamy wybrać trójkę najsilniejszych, zdecydowanie najbardziej opłaca się rozwijać Lightning, Fang oraz Snow na zmianę z Vanille.

Poniżej przedstawiamy najbardziej optymalne Paradigmy dla wszystkich postaci, które można stosować przez całą grę. Należy pamiętać, że maksymalnie można podpiąć jednocześnie do 5 Paradigmów na postać. W trakcie walki zmieniamy je za pomocą LB/L1 (X360/PS3), a następnie gałką analogową wybieramy naciskając dół lub górę.

Lightning (Ravager), Fang (Commando), Snow (Ravager) – taktyka ofensywna
Lightning (Commando), Fang (Sentinel), Snow (Medic) – powolne zabieranie energii z nastawieniem na szybkie leczenie drużyny
Lightning (Medic), Fang (Sentinel), Snow (Medic) – taktyka defensywna
Lightning (Ravager), Fang (Commando), Snow (Medic) – taktyka ofensywna z chwilowym leczeniem (dobre, gdy przeciwnik ma ataki działające tylko na jedną naszą postać)
Vanille (Saboteur), Fang (Commando), Lightning (Ravager) – taktyka ofensywna, mając jako leader Vanille używamy najpierw jej Summona, a następnie do skutku czar Death – dobra taktyka na Adamantoise i innych silniejszych przeciwników
Vanille (Saboteur), Fang (Commando), Lightning (Medic) – jw., taktyka ofensywna z leczeniem w sytuacji gdy przeciwnik atakuje tylko jednego członka drużyny
Vanille (Saboteur), Fang (Sentinel), Lightning (Medic) – jw., Vanille atakuje do skutku Death, zaś pozostali leczą się minimalizując obrażenia.UWAGA!

W trakcie walki trzeba odpowiednio szybko reagować na ilość naszej energii, aby przestawiać się z taktyki ofensywnej na defensywną i odwrotnie. Często sprawdzaj stan HP (energii) przeciwnika (przycisk RB/R1) oraz jego odporność na określone statusy. Kiedy zrozumiesz najważniejsze mechanizmy, wystarczy już tylko eksperymentowanie z powyższymi Paradigmami, a sukcesy w walkach z silniejszymi przeciwnikami będą tylko kwestią czasu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Co sądzicie o systemie walki w Final Fantasy XIII? Zapraszam do komentowania.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =