Aby zrozumieć jak skutecznie walczyć w grze, należy dokładnie poznać system zwany Paradigm. Paradigm to inaczej styl walki, będący zbiorem klas postaci (Role), jakie w danej chwili mogą być używane.

Gracz może każdej postaci w danej chwili przypisać do 3 Ról. Są to w kolejności:

Commando – zadaje głównie ataki fizyczne (również ataki fizyczne z magicznymi elementami)
Ravager – zadaje ataki magiczne
Medic – leczenie drużyny i anomalii
Saboteur – nakładanie negatywnych statusów na przeciwników (np. obniżanie wytrzymałości pancerza) – Vanille, Fang
Sentinel – obrona przed atakami przeciwników (nakładanie osłon i barier fizycznych i magicznych)
Synergist – wzmacnianie magicznymi statusami postaci z drużyny

Poniżej lista postaci, wraz z zaznaczeniem, która z powyższych ról sprawdza się dla niej jako priorytetowa (czytaj: bardziej opłaca się jej przyporządkować):

Commando – Lightning, Fang, Sazh, Snow
Ravager – Lightning, Snow, Vanille, Sazh, Hope
Medic – Lightning, Vanille, Hope
Saboteur – Fang, Vanille
Sentinel – Fang, Snow
Synergist – Sazh, Hope

Powyższe ustawienia Ról przygotowane dla osób, które lubią eksperymentować ze wszystkimi postaciami. Jeśli mamy wybrać trójkę najsilniejszych, zdecydowanie najbardziej opłaca się rozwijać Lightning, Fang oraz Snow na zmianę z Vanille.

Poniżej przedstawiamy najbardziej optymalne Paradigmy dla wszystkich postaci, które można stosować przez całą grę. Należy pamiętać, że maksymalnie można podpiąć jednocześnie do 5 Paradigmów na postać. W trakcie walki zmieniamy je za pomocą LB/L1 (X360/PS3), a następnie gałką analogową wybieramy naciskając dół lub górę.

Lightning (Ravager), Fang (Commando), Snow (Ravager) – taktyka ofensywna
Lightning (Commando), Fang (Sentinel), Snow (Medic) – powolne zabieranie energii z nastawieniem na szybkie leczenie drużyny
Lightning (Medic), Fang (Sentinel), Snow (Medic) – taktyka defensywna
Lightning (Ravager), Fang (Commando), Snow (Medic) – taktyka ofensywna z chwilowym leczeniem (dobre, gdy przeciwnik ma ataki działające tylko na jedną naszą postać)
Vanille (Saboteur), Fang (Commando), Lightning (Ravager) – taktyka ofensywna, mając jako leader Vanille używamy najpierw jej Summona, a następnie do skutku czar Death – dobra taktyka na Adamantoise i innych silniejszych przeciwników
Vanille (Saboteur), Fang (Commando), Lightning (Medic) – jw., taktyka ofensywna z leczeniem w sytuacji gdy przeciwnik atakuje tylko jednego członka drużyny
Vanille (Saboteur), Fang (Sentinel), Lightning (Medic) – jw., Vanille atakuje do skutku Death, zaś pozostali leczą się minimalizując obrażenia.

Uwaga!

W trakcie walki trzeba odpowiednio szybko reagować na ilość naszej energii, aby przestawiać się z taktyki ofensywnej na defensywną i odwrotnie. Często sprawdzaj stan HP (energii) przeciwnika (przycisk RB/R1) oraz jego odporność na określone statusy. Kiedy zrozumiesz najważniejsze mechanizmy, wystarczy już tylko eksperymentowanie z powyższymi Paradigmami, a sukcesy w walkach z silniejszymi przeciwnikami będą tylko kwestią czasu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Co sądzicie o systemie walki w Final Fantasy XIII? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajdłuższe kanały w Polsce
Następny artykułPuzzle Quest – poradnik

Łukasz Bernacki – z wykształcenia politolog specjalizujący się w Dziennikarstwie i Public Relations. Pracował jako Redaktor w serwisach Gery.pl oraz Team Leader w spółce Redefine, należącej do Grupy Polsat. Zajmował się przede wszystkim pisaniem różnego rodzaju artykułów, recenzji, zapowiedzi i newsów dotyczących branży elektronicznej rozrywki, nowych technologii oraz świata kina. Współpracuje również z Wydawnictwem Internetowym CATALIST oraz bierze czynny udział w rozwoju sceny e-gamingowej największego polskiego serwisu o tej tematyce Honmaru.pl.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od najmłodszych lat interesowałem się branżą elektronicznej rozrywki, kinematografią oraz nowymi technologiami. Z wiekiem postanowiłem połączyć swoją pasję z przelewaniem myśli na papier, co zaowocowało pracą w ogólnopolskich redakcjach poświęconych wymienionym tematykom.

Hobbystycznie jestem również związany z rozwojem e-gamingu w naszym kraju za pośrednictwem strony Honmaru.pl – organizuję liczne turnieje oraz rankingi w rozmaite gry, a od niedawna również biorę aktywny udział w organizacji turniejów offline w popularne bijatyki (Tekken 6, Mortal Kombat).

W wolnej chwili lubię sięgnąć również po dobrą książkę. Nie stronię przy tym od regularnego uprawiania sportu z naciskiem na rower i koszykówkę. Regularnie ćwiczę także taniec towarzyski w każdej postaci oraz uwielbiam podróże na niezbadane jeszcze przeze mnie lądy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here