Gry Jak walczyć w Final Fantasy XIII?

Jak walczyć w Final Fantasy XIII?

-

Aby zrozumieć jak skutecznie walczyć w grze, należy dokładnie poznać system zwany Paradigm. Paradigm to inaczej styl walki, będący zbiorem klas postaci (Role), jakie w danej chwili mogą być używane.

Gracz może każdej postaci w danej chwili przypisać do 3 Ról. Są to w kolejności:

Commando – zadaje głównie ataki fizyczne (również ataki fizyczne z magicznymi elementami)
Ravager – zadaje ataki magiczne
Medic – leczenie drużyny i anomalii
Saboteur – nakładanie negatywnych statusów na przeciwników (np. obniżanie wytrzymałości pancerza) – Vanille, Fang
Sentinel – obrona przed atakami przeciwników (nakładanie osłon i barier fizycznych i magicznych)
Synergist – wzmacnianie magicznymi statusami postaci z drużyny

Poniżej lista postaci, wraz z zaznaczeniem, która z powyższych ról sprawdza się dla niej jako priorytetowa (czytaj: bardziej opłaca się jej przyporządkować):

Commando – Lightning, Fang, Sazh, Snow
Ravager – Lightning, Snow, Vanille, Sazh, Hope
Medic – Lightning, Vanille, Hope
Saboteur – Fang, Vanille
Sentinel – Fang, Snow
Synergist – Sazh, Hope


Powyższe ustawienia Ról przygotowane dla osób, które lubią eksperymentować ze wszystkimi postaciami. Jeśli mamy wybrać trójkę najsilniejszych, zdecydowanie najbardziej opłaca się rozwijać Lightning, Fang oraz Snow na zmianę z Vanille.

Poniżej przedstawiamy najbardziej optymalne Paradigmy dla wszystkich postaci, które można stosować przez całą grę. Należy pamiętać, że maksymalnie można podpiąć jednocześnie do 5 Paradigmów na postać. W trakcie walki zmieniamy je za pomocą LB/L1 (X360/PS3), a następnie gałką analogową wybieramy naciskając dół lub górę.

Lightning (Ravager), Fang (Commando), Snow (Ravager) – taktyka ofensywna
Lightning (Commando), Fang (Sentinel), Snow (Medic) – powolne zabieranie energii z nastawieniem na szybkie leczenie drużyny
Lightning (Medic), Fang (Sentinel), Snow (Medic) – taktyka defensywna
Lightning (Ravager), Fang (Commando), Snow (Medic) – taktyka ofensywna z chwilowym leczeniem (dobre, gdy przeciwnik ma ataki działające tylko na jedną naszą postać)
Vanille (Saboteur), Fang (Commando), Lightning (Ravager) – taktyka ofensywna, mając jako leader Vanille używamy najpierw jej Summona, a następnie do skutku czar Death – dobra taktyka na Adamantoise i innych silniejszych przeciwników
Vanille (Saboteur), Fang (Commando), Lightning (Medic) – jw., taktyka ofensywna z leczeniem w sytuacji gdy przeciwnik atakuje tylko jednego członka drużyny
Vanille (Saboteur), Fang (Sentinel), Lightning (Medic) – jw., Vanille atakuje do skutku Death, zaś pozostali leczą się minimalizując obrażenia.Uwaga!

W trakcie walki trzeba odpowiednio szybko reagować na ilość naszej energii, aby przestawiać się z taktyki ofensywnej na defensywną i odwrotnie. Często sprawdzaj stan HP (energii) przeciwnika (przycisk RB/R1) oraz jego odporność na określone statusy. Kiedy zrozumiesz najważniejsze mechanizmy, wystarczy już tylko eksperymentowanie z powyższymi Paradigmami, a sukcesy w walkach z silniejszymi przeciwnikami będą tylko kwestią czasu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Co sądzicie o systemie walki w Final Fantasy XIII? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułNajdłuższe kanały w Polsce
Następny artykułPuzzle Quest – poradnik
Łukasz Bernacki

Łukasz Bernacki – z wykształcenia politolog specjalizujący się w Dziennikarstwie i Public Relations. Pracował jako Redaktor w serwisach Gery.pl oraz Team Leader w spółce Redefine, należącej do Grupy Polsat. Zajmował się przede wszystkim pisaniem różnego rodzaju artykułów, recenzji, zapowiedzi i newsów dotyczących branży elektronicznej rozrywki, nowych technologii oraz świata kina. Współpracuje również z Wydawnictwem Internetowym CATALIST oraz bierze czynny udział w rozwoju sceny e-gamingowej największego polskiego serwisu o tej tematyce Honmaru.pl.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od najmłodszych lat interesowałem się branżą elektronicznej rozrywki, kinematografią oraz nowymi technologiami. Z wiekiem postanowiłem połączyć swoją pasję z przelewaniem myśli na papier, co zaowocowało pracą w ogólnopolskich redakcjach poświęconych wymienionym tematykom.

Hobbystycznie jestem również związany z rozwojem e-gamingu w naszym kraju za pośrednictwem strony Honmaru.pl – organizuję liczne turnieje oraz rankingi w rozmaite gry, a od niedawna również biorę aktywny udział w organizacji turniejów offline w popularne bijatyki (Tekken 6, Mortal Kombat).

W wolnej chwili lubię sięgnąć również po dobrą książkę. Nie stronię przy tym od regularnego uprawiania sportu z naciskiem na rower i koszykówkę. Regularnie ćwiczę także taniec towarzyski w każdej postaci oraz uwielbiam podróże na niezbadane jeszcze przeze mnie lądy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak ukryć wystający brzuszek?

Wystający brzuch to twój problem. Wyglądasz przez niego, jak kobieta w ciąży. Dowiedz się, więc jakie są proste sposoby na jego ukrycie, a ubieranie się i przeglądanie w lustrze stanie się przyjemniejsze.

Jak sprawdzić czy strona internetowa jest bezpieczna?

W trakcie surfowania po Internecie zdarza się, że nagle wyskakują nam nieznane wcześniej odnośniki do różnych stron, często związane tematycznie z witryną, którą aktualnie przeglądamy. Jak zatem sprawdzić bezpieczeństwo nieznanej wcześniej strony przed zaglądnięciem do jej zasobów?

Zobacz też

Jak napisać wniosek o zatarcie skazania?

Zatarcie skazania jest konieczne do uzyskania zaświadczenia o niekaralności. Bardzo często potrzebujemy takiego zaświadczenia, aby starać się o lepszą pracę czy inne stanowisko. Jeżeli w przeszłości byliśmy karani za przestępstwa, po określonym upływie czasu możemy starać się o zatarcie skazania, a następnie otrzymać zaświadczenie o niekaralności. Jakie warunki musimy spełnić i jak napisać taki wniosek?

Czy warto zainwestować w deskorolkę elektryczną?

Nowoczesne rozwiązania sprzętowe z roku na rok zyskują na popularności. Coraz chętniej wykorzystujemy je do codziennego użytku i posługujemy...

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Może Cię zainteresuje: