Sandbox - co to jest, gry typu sandbox

Gry    
ocena
Sandbox to stosunkowo świeże określenie w branży elektronicznej rozgrywki. Gry typu Sandbox to najczęściej tytuły z gatunku gier przygodowych i RPG, które charakteryzują się otwartym światem oraz nieliniowością rozgrywki.

Sandbox - co to jest, gry typu sandbox

Otwarty świat oznacza, że w momencie rozoczęcia gry sami decydujemy, w którą stronę się udać, w jakiej kolejności wykonywać poszczególne zadania, a także to, czy chcemy grać wyłącznie pod kątem przedstawionej fabuły czy zignorować ją zupełnie i samemu kształtować naszą przygodę.

Nieliniowość oznacza z kolei, że nie musimy wykonywać zadań lub misji pobocznych według ustalonego przez twórców porządku, lecz mamy samodzielny wpływ na rozwój wydarzeń.

Oczywiście w każdej tego typu grze istnieje również główny – narzucony przez twórców – wątek fabularny, ale dojście do niego nie jest w żaden sposób wymuszane na graczach (chociaż często jest tak, że aby mieć dostęp do większego zakątka krainy, trzeba w międzyczasie wykonywać także misje fabularne).

Najpopularniejsze gry typu Sandbox produkowane są przede wszystkim przez Rockstar (seria Grand Theft Auto, Red Dead Redemption), Ubisoft (seria Assassin's Creed), a także Bethesde (Morrowind, Oblivion, Fallout 3, Fallout: New Vegas). Gatunek ten staje się coraz bardziej popularny również w przypadku strzelanin (pierwszą próbą tego typu był Crysis, a później Farcry 2).

TOP 10 wg serwisu Machinima.com:

UWAGA!
Generalnie gry typu Sandbox odnoszą najczęściej komercyjny sukces i są cenione przez graczy. Ich wadą jest spora ilość bugów (wynikających z niedopracowania) oraz długi czas oczekiwania na kolejne produkcje, jednak kiedy już się pojawią to można być pewnym, że zapewnią przynajmniej kilkanaście godzin zabawy.

TOP 10 gier typu Sandbox wg serwisu Machinima.com:

Jaka jest Wasza ulubiona "sandboxowa" gra?

OCENA
3.58
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =