Gry Sandbox - co to jest, gry typu sandbox

Sandbox – co to jest, gry typu sandbox

-

Otwarty świat oznacza, że w momencie rozoczęcia gry sami decydujemy, w którą stronę się udać, w jakiej kolejności wykonywać poszczególne zadania, a także to, czy chcemy grać wyłącznie pod kątem przedstawionej fabuły czy zignorować ją zupełnie i samemu kształtować naszą przygodę.

Nieliniowość oznacza z kolei, że nie musimy wykonywać zadań lub misji pobocznych według ustalonego przez twórców porządku, lecz mamy samodzielny wpływ na rozwój wydarzeń.

Oczywiście w każdej tego typu grze istnieje również główny – narzucony przez twórców – wątek fabularny, ale dojście do niego nie jest w żaden sposób wymuszane na graczach (chociaż często jest tak, że aby mieć dostęp do większego zakątka krainy, trzeba w międzyczasie wykonywać także misje fabularne).

Najpopularniejsze gry typu Sandbox produkowane są przede wszystkim przez Rockstar (seria Grand Theft Auto, Red Dead Redemption), Ubisoft (seria Assassin’s Creed), a także Bethesde (Morrowind, Oblivion, Fallout 3, Fallout: New Vegas). Gatunek ten staje się coraz bardziej popularny również w przypadku strzelanin (pierwszą próbą tego typu był Crysis, a później Farcry 2).

TOP 10 wg serwisu Machinima.com:

Uwaga!

Generalnie gry typu Sandbox odnoszą najczęściej komercyjny sukces i są cenione przez graczy. Ich wadą jest spora ilość bugów (wynikających z niedopracowania) oraz długi czas oczekiwania na kolejne produkcje, jednak kiedy już się pojawią to można być pewnym, że zapewnią przynajmniej kilkanaście godzin zabawy.

TOP 10 gier typu Sandbox wg serwisu Machinima.com:

Jaka jest Wasza ulubiona „sandboxowa” gra?

Łukasz Bernacki

Łukasz Bernacki – z wykształcenia politolog specjalizujący się w Dziennikarstwie i Public Relations. Pracował jako Redaktor w serwisach Gery.pl oraz Team Leader w spółce Redefine, należącej do Grupy Polsat. Zajmował się przede wszystkim pisaniem różnego rodzaju artykułów, recenzji, zapowiedzi i newsów dotyczących branży elektronicznej rozrywki, nowych technologii oraz świata kina. Współpracuje również z Wydawnictwem Internetowym CATALIST oraz bierze czynny udział w rozwoju sceny e-gamingowej największego polskiego serwisu o tej tematyce Honmaru.pl.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od najmłodszych lat interesowałem się branżą elektronicznej rozrywki, kinematografią oraz nowymi technologiami. Z wiekiem postanowiłem połączyć swoją pasję z przelewaniem myśli na papier, co zaowocowało pracą w ogólnopolskich redakcjach poświęconych wymienionym tematykom.

Hobbystycznie jestem również związany z rozwojem e-gamingu w naszym kraju za pośrednictwem strony Honmaru.pl – organizuję liczne turnieje oraz rankingi w rozmaite gry, a od niedawna również biorę aktywny udział w organizacji turniejów offline w popularne bijatyki (Tekken 6, Mortal Kombat).

W wolnej chwili lubię sięgnąć również po dobrą książkę. Nie stronię przy tym od regularnego uprawiania sportu z naciskiem na rower i koszykówkę. Regularnie ćwiczę także taniec towarzyski w każdej postaci oraz uwielbiam podróże na niezbadane jeszcze przeze mnie lądy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Decoupage – co to jest, technika, krok po kroku

Technika decoupage to technika zdobienia przedmiotów, która polega na przyklejaniu cienkiego papieru do niemalże każdej powierzchni i pokrywaniu go lakierem w taki sposób, aby zdobienie wyglądało jak namalowane.

Czy można dawać psu słodycze?

Znane jest powiedzenie „przez żołądek do serca”, w przypadku psów sprawdza się ono w jeszcze większym stopniu niż w przypadku ludzi. Wielu właścicieli psów chciałoby jak najlepiej dogodzić swym pupilom, jednak często przez swą niewiedzę robią im tym krzywdę. Przede wszystkim pies to nie człowiek, jego dieta powinna być inna, wiele produktów z ludzkiej diety jest dla psów szkodliwych, a nawet trujących.

Zobacz też

Moje dziecko pyskuje i jest agresywne – co robić?

Każde dziecko przechodzi przez taki okres w swoim życiu, kiedy nie zgadza się na to, co mówią jego rówieśnicy, stąd częste kłótnie. Jest to naturalny etap, oznaczający iż dziecko ma swoje zdanie i stara się go bronić.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: