Talisman Magia i Miecz – zasady gry

Gry    
ocena

Talisman Magia i Miecz to bardzo popularna na całym świecie gra planszowa rozgrywająca się w świecie Fantasy. Grać można od dwóch do sześciu osób.

Talisman Magia i Miecz – zasady gry

Redakcja

Na początku przygody gracze losują (bądź sami wybierają – wedle uznania) swoją kartę Poszukiwacza Przygód. Każdy poszukiwacz wyróżnia się atrybutami, umiejętnościami specjalnymi, miejscem startu – inaczej gra się np. Krasnoludem, Czarnoksiężnikiem czy Wróżką.

Każda z postaci ma określoną ilość punktów Siły, Mocy, Życia, Złota oraz Losu.

Siła służy do walki fizycznej,
Moc to walka magiczna, służy również do określenia maksymalnego limitu posiadanych zaklęć,
Życie jest niezbędne do przetrwania – jeśli jego wartość dojdzie do zera, postać umiera i – w  zależności od ustalonych wcześniej zasad – dana osoba odpada z gry lub musi wybrać innego Poszukiwacza,
Złoto służy do kupowania rozmaitych przedmiotów (np. miecza, tarczy itp.),
Los – dzięki punktom losu możemy powtórzyć dany ruch (rzut kostką), który nam nie odpowiadał

Plansza dzieli się na 3 części:

Kraina zewnętrzna, z której poszukiwacze zaczynają zabawę
Kraina Środkowa – dostać się do niej można pokonując strażnika na moście krainy zewnętrznej lub poprzez przepłynięcie Dzikiej Rzeki za pomocą Tratwy,
Kraina Wewnętrzna – ostatnia kraina, która prowadzi do Korony Władzy.

Celem gry każdego poszukiwacza jest dotarcie do Krainy Zewnętrznej, a następnie dojście do Korony Władzy. Kiedy już dotrze tam jeden z poszukiwaczy, w każdym swoim ruchu rzuca kostką. Jeśli wyrzuci 1,2 lub 3 to nic się nie dzieje, natomiast 4,5,6 odejmują życie innym poszukiwaczom.

Zanim jednak ktokolwiek dotrze do celu musi zdobyć specjalny przedmiot – Talizman. Można go zdobyć na kilka sposobów (wyciągając kartę zdarzeń, wykonując określone zadanie lub otrzymać pod wpływem pewnych wydarzeń).

Wszyscy gracze zaczynają od Krainy Zewnętrznej rzucając co rundę jedną kostką. W międzyczasie losują specjalne Karty Zdarzeń, dzięki którym muszą walczyć z różnymi przeciwnikami lub rozwijać umiejętności.

Wraz z postępem gry można próbować przejść  do Środkowej Krainy, by z czasem – przechodząc przez Tajemne Wrota – trafić do Krainy Wewnętrznej. Będąc w tej ostatniej, na początek wybieramy którą drogą chcemy iść (Siły czy Magii), a następnie co rundę wykonywać określone zadania. Ważne jest, aby mieć tutaj Talizman oraz dużo punktów Siły lub Mocy. Po wykonaniu wszystkich zadań można w końcu dotrzeć do Korony Władzy i ostatecznie wyeliminować innych Poszukiwaczy.

UWAGA!

Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że w danej chwili obaj Poszukiwacze dotarli do Korony Władzy, to muszą oni między sobą toczyć co rundę zwykłą walkę (ilość punktów Siły lub Mocy plus rzut kostką).

Graliście kiedyś w Talisman Magia i Miecz? Jak oceniacie tę grę? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =