Wipeout HD - zasady gry

Gry    
ocena

Na początek warto zapoznać się ze sterowaniem, którego musimy nauczyć się perfekcyjnie, gdyż Wipeout HD należy do jednej z najtrudniejszych gier obecnej generacji.

Wipeout HD - zasady gry

Redakcja

Jak zatem sterować w Wipeout HD?

D-Pad/Lewa gałka analogowa – sterowanie pojazdem
Kwadrat – użycie broni zebranej na planszy
Kółko – absorbowanie broni zebranej na planszy (odnawia energię)
Trójkąt – zmiana widoku
X – przyspieszenie
L1 – włączenie chatu
R1 – widok na trasę na nami
L2 – lewy hamulec/ostry skręt w lewo
R2 – prawy hamulec/ostry skręt w prawo

Poniżej najważniejsze porady, które pomogą początkującym w opanowaniu gry na przyzwoitym poziomie:

Początek gry nawet na najłatwiejszym poziomie trudności może sprawiać problem, dlatego warto poświęcić trochę czasu w trybie Speed Lab. Nauczymy się w nim nie tylko perfekcyjnego układu trasy, ale – co najważniejsze – dokładnych momentów, w których należy skręcać, aby jak najlepiej przeciąć dany zakręt i zaoszczędzić dzięki temu cenne sekundy.

Dokładnego przepisu nie ma – jednym zajmie to chwilę, innym dłuższy okres, ale wraz z większą ilością czasu poświęconego na trening zobaczycie rezultaty – można tu dodatkowo pobijać swój czas, który zostanie zapisany. Jeśli pojawi się nowa trasa, z którą masz problem, to zawsze wracaj do tego trybu, aby się podszkolić.

Koniecznie naucz się "beczek" czyli tak zwanych Barrel Roll. Aby je wykonać musisz być w powietrzu (np. odbijając się wcześniej z rampy lub przeskakując na inną część toru). Teraz w momencie opadania na trasę należy szybko wcisnąć Lewo, Prawo, Lewo lub Prawo, Lewo, Prawo na D-Pad lub Gałce analogowej. Dzięki tej sztuczce nasz statek okręci się kilkukrotnie o 180 stopni i przyspieszy, co zaoszczędzi nam kilku sekund.

W dalszej części gry warto także nauczyć się "beczek" w momencie chwilowego wybicia na kilka sekund w powietrze – sztuczka ta przyda się zwłaszcza przy zdobyciu trofeum Beat Zico na trasie Anulpha Pass.

Staraj się wykorzystywać wszystkie ofensywne gadżety, jakie znajdziesz na trasie. Pamiętaj przy tym, że bomby najlepiej używać na ostrych zakrętach, natomiast wszelkie pociski oraz pociski samonaprowadzające na otwartych przestrzeniach. W każdej chwili możesz także przedmioty zamienić w tarczę (wciskając Kółko), co doda nam cennej energii. Pamiętaj także, że jeśli na trasie znajdzie się obok przyspieszenie oraz możliwość zdobycia bonusa to zawsze wybieraj przyspieszenie (z wyjątkiem sytuacji gdy masz krytyczny poziom energii), chyba że na danej trasie musisz zniszczyć jak największą ilość przeciwników. Jeśli z kolei zdobędziesz auto pilota to odpalaj go wyłącznie przy ostrych zakrętach.

Aby zaoszczędzić dodatkowe setne sekundy warto wcisnąć gaz dopiero tuż przed samym startem (po usłyszeniu sygnału Go!), dzięki czemu nasz bolid wystartuje szybciej.

Naucz się perfekcyjnie operować przyciskami L2 oraz R2 – na wyższych poziomach trudności to klucz do sukcesu, bez którego nie da się wygrać. W grze można podzielić zakręty na 4 rodzaje:

Lekkie, które obejdziemy skręcając samą gałką analogową
Średnie – wymagane wciśnięcie L2 (lewo) lub R2 (prawo)
Ostre – wymagane dwukrotne wciśnięcie L2 (lewo) lub R2 (prawo)
Najostrzejsze – wraz z kierunkiem gałki analogowej należy przytrzymać L2 (lewo) lub R2 (prawo)
Pamiętaj, że jeśli masz problem z poradzeniem sobie z danymi odcinkami i zakrętami, to zawsze wracaj do trybu Speed Lab i tam szlifuj umiejętności.

Grając w trybie Time Attack lub Speed Lab istnieje pewien trik, dzięki któremu możesz dostać dodatkowe przyspieszenie. Po każdym okrążeniu dostajemy jedno przyspieszenie, które możemy użyć. Wystarczy przejechać jedno okrążenie nie używając dopalacza, a następnie włączyć je przed samą metą (tak aby działało dalej po przekroczeniu nowego kółka). Dzięki temu możemy dostać podwójne turbo (glitch). Pamiętaj także, aby turbo używać wyłącznie na arenach z długimi prostymi odcinkami, gdyż możemy stracić sporo energii przy zetknięciu z bandą. 

Zdobycie trofeum Arcade Perfect wymaga zaliczenia wszystkich 16 tras na najtrudniejszym poziomie trudności na 1 miejscu (Elita, klasa Phantom). Nie jest łatwe zadanie jednak istnieje trik, który może nam to ułatwić – wystarczy podpiąć drugiego pada, włączyć ten tryb i nic nie robić jako drugi gracz. Dzięki temu nasze szanse na zdobycie tego trofeum znacznie wzrosną.

Czy graliście kiedyś w Wipeout HD? Jakie macie opinie na temat tej gry? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =