Gry Wipeout HD - zasady gry

Wipeout HD – zasady gry

-

Jak zatem sterować w Wipeout HD?

D-Pad/Lewa gałka analogowa – sterowanie pojazdem
Kwadrat – użycie broni zebranej na planszy
Kółko – absorbowanie broni zebranej na planszy (odnawia energię)
Trójkąt – zmiana widoku
X – przyspieszenie
L1 – włączenie chatu
R1 – widok na trasę na nami
L2 – lewy hamulec/ostry skręt w lewo
R2 – prawy hamulec/ostry skręt w prawo

Poniżej najważniejsze porady, które pomogą początkującym w opanowaniu gry na przyzwoitym poziomie:

Początek gry nawet na najłatwiejszym poziomie trudności może sprawiać problem, dlatego warto poświęcić trochę czasu w trybie Speed Lab. Nauczymy się w nim nie tylko perfekcyjnego układu trasy, ale – co najważniejsze – dokładnych momentów, w których należy skręcać, aby jak najlepiej przeciąć dany zakręt i zaoszczędzić dzięki temu cenne sekundy.

Dokładnego przepisu nie ma – jednym zajmie to chwilę, innym dłuższy okres, ale wraz z większą ilością czasu poświęconego na trening zobaczycie rezultaty – można tu dodatkowo pobijać swój czas, który zostanie zapisany. Jeśli pojawi się nowa trasa, z którą masz problem, to zawsze wracaj do tego trybu, aby się podszkolić.

Koniecznie naucz się „beczek” czyli tak zwanych Barrel Roll. Aby je wykonać musisz być w powietrzu (np. odbijając się wcześniej z rampy lub przeskakując na inną część toru). Teraz w momencie opadania na trasę należy szybko wcisnąć Lewo, Prawo, Lewo lub Prawo, Lewo, Prawo na D-Pad lub Gałce analogowej. Dzięki tej sztuczce nasz statek okręci się kilkukrotnie o 180 stopni i przyspieszy, co zaoszczędzi nam kilku sekund.

W dalszej części gry warto także nauczyć się „beczek” w momencie chwilowego wybicia na kilka sekund w powietrze – sztuczka ta przyda się zwłaszcza przy zdobyciu trofeum Beat Zico na trasie Anulpha Pass.

Staraj się wykorzystywać wszystkie ofensywne gadżety, jakie znajdziesz na trasie. Pamiętaj przy tym, że bomby najlepiej używać na ostrych zakrętach, natomiast wszelkie pociski oraz pociski samonaprowadzające na otwartych przestrzeniach. W każdej chwili możesz także przedmioty zamienić w tarczę (wciskając Kółko), co doda nam cennej energii. Pamiętaj także, że jeśli na trasie znajdzie się obok przyspieszenie oraz możliwość zdobycia bonusa to zawsze wybieraj przyspieszenie (z wyjątkiem sytuacji gdy masz krytyczny poziom energii), chyba że na danej trasie musisz zniszczyć jak największą ilość przeciwników. Jeśli z kolei zdobędziesz auto pilota to odpalaj go wyłącznie przy ostrych zakrętach.

Aby zaoszczędzić dodatkowe setne sekundy warto wcisnąć gaz dopiero tuż przed samym startem (po usłyszeniu sygnału Go!), dzięki czemu nasz bolid wystartuje szybciej.

Naucz się perfekcyjnie operować przyciskami L2 oraz R2 – na wyższych poziomach trudności to klucz do sukcesu, bez którego nie da się wygrać. W grze można podzielić zakręty na 4 rodzaje:

Lekkie, które obejdziemy skręcając samą gałką analogową
Średnie – wymagane wciśnięcie L2 (lewo) lub R2 (prawo)
Ostre – wymagane dwukrotne wciśnięcie L2 (lewo) lub R2 (prawo)
Najostrzejsze – wraz z kierunkiem gałki analogowej należy przytrzymać L2 (lewo) lub R2 (prawo)
Pamiętaj, że jeśli masz problem z poradzeniem sobie z danymi odcinkami i zakrętami, to zawsze wracaj do trybu Speed Lab i tam szlifuj umiejętności.

Grając w trybie Time Attack lub Speed Lab istnieje pewien trik, dzięki któremu możesz dostać dodatkowe przyspieszenie. Po każdym okrążeniu dostajemy jedno przyspieszenie, które możemy użyć. Wystarczy przejechać jedno okrążenie nie używając dopalacza, a następnie włączyć je przed samą metą (tak aby działało dalej po przekroczeniu nowego kółka). Dzięki temu możemy dostać podwójne turbo (glitch). Pamiętaj także, aby turbo używać wyłącznie na arenach z długimi prostymi odcinkami, gdyż możemy stracić sporo energii przy zetknięciu z bandą.

Zdobycie trofeum Arcade Perfect wymaga zaliczenia wszystkich 16 tras na najtrudniejszym poziomie trudności na 1 miejscu (Elita, klasa Phantom). Nie jest łatwe zadanie jednak istnieje trik, który może nam to ułatwić – wystarczy podpiąć drugiego pada, włączyć ten tryb i nic nie robić jako drugi gracz. Dzięki temu nasze szanse na zdobycie tego trofeum znacznie wzrosną.

Czy graliście kiedyś w Wipeout HD? Jakie macie opinie na temat tej gry? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Łukasz Bernacki

Łukasz Bernacki – z wykształcenia politolog specjalizujący się w Dziennikarstwie i Public Relations. Pracował jako Redaktor w serwisach Gery.pl oraz Team Leader w spółce Redefine, należącej do Grupy Polsat. Zajmował się przede wszystkim pisaniem różnego rodzaju artykułów, recenzji, zapowiedzi i newsów dotyczących branży elektronicznej rozrywki, nowych technologii oraz świata kina. Współpracuje również z Wydawnictwem Internetowym CATALIST oraz bierze czynny udział w rozwoju sceny e-gamingowej największego polskiego serwisu o tej tematyce Honmaru.pl.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od najmłodszych lat interesowałem się branżą elektronicznej rozrywki, kinematografią oraz nowymi technologiami. Z wiekiem postanowiłem połączyć swoją pasję z przelewaniem myśli na papier, co zaowocowało pracą w ogólnopolskich redakcjach poświęconych wymienionym tematykom.

Hobbystycznie jestem również związany z rozwojem e-gamingu w naszym kraju za pośrednictwem strony Honmaru.pl – organizuję liczne turnieje oraz rankingi w rozmaite gry, a od niedawna również biorę aktywny udział w organizacji turniejów offline w popularne bijatyki (Tekken 6, Mortal Kombat).

W wolnej chwili lubię sięgnąć również po dobrą książkę. Nie stronię przy tym od regularnego uprawiania sportu z naciskiem na rower i koszykówkę. Regularnie ćwiczę także taniec towarzyski w każdej postaci oraz uwielbiam podróże na niezbadane jeszcze przeze mnie lądy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Czarnogórze?

Na pewno jedną z największych naturalnych atrakcji nie tak popularniej jeszcze turystycznie Czarnogóry jest Park Narodowy Durmitor chroniący florę i faunę gór o tej samej nazwie. Od niedawna wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, warty jest odwiedzin jeszcze przed tym jak zaleje go fala podróżników z całego świata.

Jak robić zdjęcia nieba?

Fotografowanie nieba, wbrew pozorom, nie jest prostą sprawą. Na udane zdjęcie składa się wiele czynników, często niezależnych od nas, takich na przykład, jak pogoda. Absolutnie niesprzyjająca jest w okresie pomiędzy majem a lipcem.Zwłaszcza jeśli mamy w planach fotografowanie księżyca lub innych obiektywcharakteryzujących się małą mocą promieniowania. Księżyc w tym okresie wędruje nisko nad horyzontem, a mgławice i galaktyki przyćmione są poprzez promieniowanie tła nieba.

Zobacz też

Co grozi za naruszenie praw autorskich?

Internet daje mnóstwo możliwości łamania praw autorskich, które w polskim prawie jest przestępstwem zagrożonym karą.

Czy warto zainwestować w deskorolkę elektryczną?

Nowoczesne rozwiązania sprzętowe z roku na rok zyskują na popularności. Coraz chętniej wykorzystujemy je do codziennego użytku i posługujemy...

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Może Cię zainteresuje: