Haft krzyżykowy - co to jest, na czym polega?

Hobby    
ocena
Haft krzyżykowy to najczęściej spotykany rodzaj haftu – być może wynika to łatwości jego wykorzystania lub też powodem jest fakt, że haft taki daje piękne efekty i mnóstwo możliwości. Krzyżyki najlepiej wykonywać na specjalnym materiale do haftu krzyżykowego – kanwie lub też na lnie.

Haft krzyżykowy - co to jest, na czym polega?

fot. Dominika Olszewska

Kanwa jest idealna dla początkujących hafciarzy. Znacznie ułatwia liczenie splotów dzięki temu, że nici ułożone są w idealnie równe rzędy i są identycznej grubości na całej powierzchni materiału. Można w ten sposób wyszywać także na lnie, którego nici ułożone są w podobny sposób, jednakże nierzadko mają one różną grubość, a to utrudnia w znacznym stopniu wyszywanie.

Na samym początku materiał dzielimy na kwadraty. W te kwadraty zostaną następnie wpisane krzyżyki. Mogą one mieć dowolną wielkość (jeden bok takiego kwadratu może obejmować jeden, dwa albo więcej splotów materiału), ale pamiętajmy, że im większy krzyżyk, tym bardziej będzie prześwitywał materiał. Raz ustalonej wielkości kwadratu musimy trzymać się przez cały czas – nie wolno zmieniać ich budowy w trakcie pracy.

Z muliny – podstawowego rodzaju nici wykorzystywanego przy haftowaniu – wyjmujemy odpowiednią ilość małych niteczek. Mulina składa się z 6 takich cienkich nitek i możemy dowolnie modyfikować jej grubość, odejmują poszczególne składniki.

Aby ułatwić zrozumienie schematu wyszywania sposobem krzyżykowym, każdemu z rogów kwadratu nadamy nazwę: A – górny lewy, B – górny prawy, C – dolny lewy, D – dolny prawy.

Igłę z nitką wprowadzamy od spodu materiału przez róg oznaczony literą C. Końcówki nici nie zawiązuje się na supeł – zabezpieczy się go przed wypadnięciem przytrzymując kolejnymi szwami. Nić trzeba poprowadzić do rogu z literą B. Powstanie w ten sposób ukośna linia będąca jednocześnie jedną z przekątnych kwadracika. Teraz trzeba jeszcze dołożyć temu elementowi drugą ukośną linię, ułożoną w drugą stronę, co da razem równy krzyżyk.

Nitka z igłą znajdują się w tym momencie po lewej stronie tkaniny. Nić musi zostać wyprowadzona do góry przez róg D, a nad powierzchnią materiały przeprowadzona do rogu A. W tej chwili zakończyliśmy jeden krzyżyk.

Każdy z kolejnych krzyżyków robimy w analogiczny sposób aż rysunek będzie ukończony –  to znaczy idealnie zgodny z naszym wzorem.

Kolory nici muszą być identyczne z kolorami podanymi przez autora projektu haftu. Oczywiście, jeśli korzystamy z gotowych projektów.

Jak Wam idzie haft krzyżykowy? Jaki jest Wasz ulubiony rodzaj haftu? Dajcie znać! :)

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Bardzo lubię haft łańcuszkowy.

~ Teresa / 2017-04-30 14:42:18
oceń komentarz: (0) (0)