Jak dobrze zrobić zdjęcia klasowe?

Hobby    
ocena

W zdjęciach klasowych trudno wykazać się niepohamowaną kreatywnością, niemniej nawet przy zleceniach tego typu odrobina finezji nie zaszkodzi. Przede wszystkim, zadbajmy o to, żeby tło nie było zbyt pstrokate albo w jakiś inny sposób odwracające uwagę od osób na pierwszym planie.

Jak dobrze zrobić zdjęcia klasowe?

http://pixabay.com

Takie zdjęcia można zrobić zarówno w szkole jak i na zewnątrz. W jednym i drugim przypadku, możemy rozłożyć tło fotograficzne za klasą. Fotografując w plenerze, rozejrzyjmy się za jakimś zacienionym miejscem, gdzie rozproszone światło będzie równomiernie oświetlać wszystkie osoby na zdjęciu. Fotografując zaś wewnątrz budynku, możemy wspomóc się dwiema lampami systemowymi, ustawionymi po bokach od aparatu i pod kątem 45 stopni do uczniów. Jeżeli jednak klasa będzie wyjątkowo liczna, dwie lampy mogą nie wystarczyć i konieczne będzie dołożenie trzeciej.

Dobrze będzie skorzystać ze statywu, ponieważ zapewnia on, dzięki odpowiedniej stabilności, najlepszą ostrość zdjęcia. Przysłonę ustawiamy na możliwie dużą wartość, a więc stosunkowo mały otwór. Absolutnym minimum jest tutaj f/5.6, a najlepiej gdyby było to f/8 lub f/11. Zawsze możemy sprawdzić w testach naszego obiektywu, na której wartości uzyskuje on najlepszą rozdzielczość optyczną i starać się fotografować przy tej właśnie wartości. Jednocześnie zwróćmy uwagę, żeby czas naświetlania nie był zbyt długi, aby uniknąć poruszenia zdjęcia. Najdłuższy nie powinien przekraczać 1/125 sekundy.

Ogniskowa obiektywu powinna oscylować w okolicach 24 mm lub 35 mm. Mniejsze ogniskowe spowodują zniekształcenia obrazu na rogach, przy większych zaś możemy mieć problem, żeby objąć całą klasę. ISO ustawiamy jak najniższe, aby zachować najlepszą możliwą jakość obrazu. Ostrość ustawiamy na pierwszy rząd. Jeśli w klasie znajdują się osobnicy niebywale wysocy lub niscy, usadźmy ich w pierwszym rzędzie, drugi rząd może stać za nimi, a trzeci na podwyższeniu za rzędem drugim. Oczywiście, jeśli klasa nie jest zbyt liczna, możemy ustawić ich w jednym lub dwóch rzędach. To zdjęcia formalne, ale dodatkowo możemy także wykonać kilka ujęć mniej formalnych, gdzie będzie widać, że klasa to paczka zgranych osób, które dobrze czują się w swoim towarzystwie.

Od pewnego czasu popularne są tabla, gdzie na jakimś tle wklejone są portrety przypominające zdjęcia legitymacyjne wszystkich osób z klasy. Osobiście, nie jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań, ale można rozważyć także taką formę zdjęć klasowych, bo w końcu wszystko zależy od upodobań klientów.

Jak długo fotografujecie? Co najczęściej? Jakiego sprzętu używacie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Gdzie mozna kupic tak duze tlo zeby zmiescilo cala klase? Na internecie nic nie nalazlem.

~ jano / 2019-05-27 21:39:18
oceń komentarz: (0) (0)