Hobby Jak dobrze zrobić zdjęcia klasowe?

Jak dobrze zrobić zdjęcia klasowe?

-

Takie zdjęcia można zrobić zarówno w szkole jak i na zewnątrz. W jednym i drugim przypadku, możemy rozłożyć tło fotograficzne za klasą. Fotografując w plenerze, rozejrzyjmy się za jakimś zacienionym miejscem, gdzie rozproszone światło będzie równomiernie oświetlać wszystkie osoby na zdjęciu. Fotografując zaś wewnątrz budynku, możemy wspomóc się dwiema lampami systemowymi, ustawionymi po bokach od aparatu i pod kątem 45 stopni do uczniów. Jeżeli jednak klasa będzie wyjątkowo liczna, dwie lampy mogą nie wystarczyć i konieczne będzie dołożenie trzeciej.

Dobrze będzie skorzystać ze statywu, ponieważ zapewnia on, dzięki odpowiedniej stabilności, najlepszą ostrość zdjęcia. Przysłonę ustawiamy na możliwie dużą wartość, a więc stosunkowo mały otwór. Absolutnym minimum jest tutaj f/5.6, a najlepiej gdyby było to f/8 lub f/11. Zawsze możemy sprawdzić w testach naszego obiektywu, na której wartości uzyskuje on najlepszą rozdzielczość optyczną i starać się fotografować przy tej właśnie wartości. Jednocześnie zwróćmy uwagę, żeby czas naświetlania nie był zbyt długi, aby uniknąć poruszenia zdjęcia. Najdłuższy nie powinien przekraczać 1/125 sekundy.

Ogniskowa obiektywu powinna oscylować w okolicach 24 mm lub 35 mm. Mniejsze ogniskowe spowodują zniekształcenia obrazu na rogach, przy większych zaś możemy mieć problem, żeby objąć całą klasę. ISO ustawiamy jak najniższe, aby zachować najlepszą możliwą jakość obrazu. Ostrość ustawiamy na pierwszy rząd. Jeśli w klasie znajdują się osobnicy niebywale wysocy lub niscy, usadźmy ich w pierwszym rzędzie, drugi rząd może stać za nimi, a trzeci na podwyższeniu za rzędem drugim. Oczywiście, jeśli klasa nie jest zbyt liczna, możemy ustawić ich w jednym lub dwóch rzędach. To zdjęcia formalne, ale dodatkowo możemy także wykonać kilka ujęć mniej formalnych, gdzie będzie widać, że klasa to paczka zgranych osób, które dobrze czują się w swoim towarzystwie.

Od pewnego czasu popularne są tabla, gdzie na jakimś tle wklejone są portrety przypominające zdjęcia legitymacyjne wszystkich osób z klasy. Osobiście, nie jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań, ale można rozważyć także taką formę zdjęć klasowych, bo w końcu wszystko zależy od upodobań klientów.

Jak długo fotografujecie? Co najczęściej? Jakiego sprzętu używacie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Dawid Markiewicz

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy

Co to jest łój? Łój jest potrzebny naszej skórze nie tylko po to, aby była ona miękka w dotyku, ale także stanowi on pewne zabezpieczenie dla skóry przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi. Produkowany jest przez gruczoły łojowe. Fizjologicznie ilość wydzielanego łoju zależy od wieku człowieka. Dużo łoju odnotowuje się u noworodków, potem jego produkcja spada dość gwałtownie i jest niewielka do około 12 roku życia. W okresie dojrzewania płciowego ilość produkowanego łoju osiąga maksimum, a po ukończeniu mniej więcej 18 roku życia łagodnie maleje.

Jakie prawa ma pacjent?

W 1998 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło Kartę Praw Pacjenta. Jest to zbiór praw, które rozproszone były po różnych aktach prawnych. Sama Karta nie ma mocy prawa obowiązującego, jest zbiorem informacji ogłoszonych w formie komunikatu.

Zobacz też

Jak usunąć ślady po farbie do włosów?

O usuwaniu plam po farbie do włosów trzeba wiedzieć to i owo, najlepiej zanim jeszcze rozpocznie się farbowanie włosów. W końcu farba do włosów jest farbą. Oznacza to, że z założenia ma barwić różne rzeczy, głównie włosy. Niestety, istnieje spore prawdopodobieństwo, że jeśli nie jesteś fryzjerką, farba gdzieś kapnie i coś zabrudzi – ubranie, dywan czy meble. Dlatego im szybciej zaczniesz działać, tym łatwiej będzie ci usunąć plamę.

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: