Jak się malować obrazy sprayem?

Hobby    
ocena

Farba w sprayu to farba znajdująca się wraz z gazem nośnym, w pojemniku (najczęściej w puszce) pod dużym ciśnieniem, a przeznaczona jest do rozpylania. Malowanie sprayami to technika, którą można wykorzystać przy graffiti, ale również artystycznym lakiernictwie czy w końcu posłużyć się nią do namalowania obrazu.

Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować podobrazie, zabezpieczyć miejsce pracy folią malarską, nałożyć maskę ochronną.

Warstwy farby będziemy nakładać kolejno na siebie a następnie „wyciągać” z nich kształty przy użyciu odpowiednich materiałów. Weźmy puszkę sprayu do ręki i spróbujmy płynnymi ruchami zamalować powierzchnię. Następnie pokrywając obraz kolejnymi warstwami farby w różnych kolorach, malujmy koła i delikatnie przenikające się smugi. Ćwiczmy posługiwanie się sprayem.

Terazpoćwiczymy tworzenie efektów, które będziemy chcieli uzyskać. Nałóżmy na siebie kilka warstw różnych kolorów farby, rozpylając ją szybkimi ruchami. Gdy farba jest jeszcze mokra przyłóżmy do niej gazetę. Dociśnijmy ją, a następnie ściągnijmy dynamicznie z obrazu. Gazetę możemy złapać lewą ręką łącząc jej górne rogi a prawą rękę wsunąć w tak powstały lej i docisnąć do obrazu. W ten sposób otrzymamy szpiczaste zakończenie, które po zdjęciu gazety da nam trójkątny odcisk podobny do efektu namalowanego szczytu góry. Możemy również zgnieść gazetę w dłoniach, lekko rozprostować i nałożyć na farbę, spróbujmy również przeciągnąć nieco gazetę po mokrych warstwach - porównajmy uzyskane faktury. Roztarta farba stworzy barwne melanże o specyficznej i ciekawej fakturze.

Teraz weźmy kawałek tektury, zegnijmy go na pół, a utworzonym w ten sposób dzióbkiem, przejedźmy po powierzchni obrazu. Starajmy się malować kształty, łącząc duże powierzchnie uzyskane przez odciśnięcie gazety z liniami powstałymi przy użyciu tektury.

Ciekawe efekty otrzymamy używając do rozmazania farby opuszków palców, ale spróbujmy użyć również np. gumowej szpachelki, starając się delikatnymi i krótkimi pociągnięciami, uzyskać efekty gradientu.

Chcąc stworzyć obraz kosmicznego krajobrazu, spróbujmy namalować planetę. Przy użyciu zielonej farby namalujmy koło, następniezamalujmy je warstwą farby żółtejiu góry okręgu warstwą farby czerwonej. Teraz przyłóżmy gazetę, dociśnijmy dłonią i szybko ściągnijmy z obrazu. Czarnym sprayem u dołu kuli namalujmy smugę cienia, smuga powinna delikatnie nachodzić na kulę. Nie martwmy się za bardzo o kształt naszego koła, ponieważ teraz nakryjemy naszą planetę np. podstawką do kwiatków o idealnie okrągłym kształcie, będzie ona chroniła okręg przed zachlapaniem farbą podczas dalszego malowania obrazu.. Następnie pryskając wokół naszej planety farbami fioletowymi i granatowymi, kładzionymi obok siebie, postarajmy się uzyskać efekt przenikania się kolorów. U dołu podstawki możemy delikatnie rozpylić białą farbę uzyskując blik świetlny. Zdejmijmy pokrywkę i postarajmy się nadać naszej planecie ostateczny kształt. Praca ze sprayem wymaga czasu, ale uzyskane efekty są naprawdę zaskakujące.(rys.21)

Będzie potrzebne:

Farby w sprayu w różnych kolorach Podobrazie malarskie Okrągłe podstawki do kwiatków różnej wielkości Folia malarska Tekturki, gazety, szpachelki, - do rozcierania farb Malarska maska ochronna

Jak długo malujecie? Co najczęściej? Jesteście zadowoleni z efektów? Dajcie znać.

OCENA
4.40
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Z jakich sprayów korzystasz??

~ kaktus / 2019-05-05 18:12:04
oceń komentarz: (0) (0)