Jak zrobić dobry czarno-biały portret?

Hobby    
ocena

Portrety czarno-białe robimy, w zasadzie tak samo jak kolorowe, z technicznego punktu widzenia, musimy jednak zwrócić uwagę na nieco inne sprawy. Ważne jest, aby umieć postrzegać kadr w monochromatycznych barwach, bo o ile modelka w czerwonym turbanie lub czerwonej czapce na tle niebieskiego nieba na zdjęciu kolorowym będzie bardzo wyrazista właśnie poprzez barwy, to na czarno-białym zdjęciu, te dwa kolory będą prawie identycznymi odcieniami szarości.

Jak zrobić dobry czarno-biały portret?

http://pixabay.com

Ważne, żebyśmy wiedzieli jak dany kolor wygląda w czerni-bieli. Dodatkowo, większą wagę w fotografii czarno-białej przykładamy do kontrastu zdjęcia i faktury, bo odcienie szarości uwypuklają te elementy zdjęcia właśnie poprzez brak koloru.

Jeżeli jednak ubierzemy modelkę w białą bluzkę i czarną spódnicę możemy mieć problem ze zrównoważeniem bieli i czerni. I chociaż powinno się robić zdjęcia tak, żeby czernie były czarne, a biele białe (także w fotografii kolorowej), to nie możemy doprowadzać do wypalenia świateł lub niedoświetlenia ciemnych partii zdjęcia.

Nastrój jest bardzo ważny na fotografii. W przypadku zdjęć kolorowych możemy go uzyskać już za pomocą kolorów. W fotografii czarno-białej musimy bardziej się postarać i stworzyć go za pomocą sposobu oświetlenia lub skali tonalnej obrazu. Za nastrój, w niektórych przypadkach, odpowiedzialne jest także ziarno, nazywane w fotografii cyfrowej szumem.

Ziarnistość jest elementem, efektem ubocznym wysokiej czułości, który bardzo dobrze wygląda na zdjęciach czarno-białych w odróżnieniu od kolorowych, gdzie najczęściej tylko przeszkadza. Ziarno nadaje portretom artystyczny wygląd.

Czarno-białe fotografie, z zasady są bardziej wymowne, bogatsze w treść niż kolorowe. Ważne, aby dobrze dobrać temat lub motyw do odcieni szarości. Fotografia czarno-biała raczej nie sprawdza się w dzisiejszych czasach w fotografii użytkowej, na przykład, w reklamie czy modzie. Co prawda, robi się takie zdjęcia, są one jednak nieliczne i muszą w dobitny sposób uzasadniać rezygnację z koloru. W fotografii artystycznej jest inaczej. Tutaj treść, forma, faktura, ogólna wymowa fotografii ma większe znaczenie.

Jak długo fotografujecie? Co najczęściej? Jakiego sprzętu używacie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =