Jak zrobić kolczyki z muszelek?

Hobby    
ocena
Muszelki to najpopularniejsza pamiątka z wakacji nad morzem. Mają one zwykle piękne kształty, kolory, a do tego – są zupełnie darmowym suwenirem z urlopu. Szkoda by było, żeby takie cuda leżały w pudełku, ukryte gdzieś w szufladzie albo kurzyły się na półce. Znacznie lepiej będzie, jeśli przemienią się w fajną biżuterię.

Jak zrobić kolczyki z muszelek?

fot. Dominika Olszewska

Ja wyjęłam moje wakacyjne pamiątki z szafy i postanowiłam zrobić z nich kolczyki. Mam nadzieję, że każdego dnia, zwłaszcza w zimie, będą przenosiły mnie w te leniwe i gorące dni na plaży. A jako że przez cały dzień będą znajdowały się blisko uszu, być może pozwolą mi nawet usłyszeć szum morskich fal...

Takie kolczyki można wykonać w sytuacji, gdy posiadali co najmniej dwie identyczne albo przynajmniej bardzo podobne muszelki. W muszelce trzeba wywiercić otwór, tuż przy jej brzegu. Najlepiej wykonać to cieniutkim wiertełkiem. Dzięki temu istnieje małe prawdopodobieństwo, że delikatna struktura muszelki pęknie.

Ważny jest wybór miejsca odpowiedniego dla otworu. Musi się on znajdować na tyle blisko krawędzi muszelki, by można było przełożyć przez niego srebrne ogniwko i by jeszcze starczyło w nim miejsca dla kolejnego ogniwka, a także – musi być wystarczająco daleko, aby nie dopuścić do przerwania się cienkiego fragmentu między brzegiem a otworem. W obu muszelkach trzeba przewiercić otwory w tych samych miejscach.

Przez przewiercony otwór przekładamy srebrne ogniwko, a przez nie – jeszcze jedno o identycznym kolorze i rozmiarze. W ten sposób stworzyliśmy mini-łańcuszek, na którym zawiśnie ozdoba. Dzięki temu zwiększyliśmy również długość całej biżuterii. Jeśli jednak wolicie krótsze kolczyki, odejmijcie jedno z ogniwek; jeśli zaś – wręcz przeciwnie – dłuższe, ogniwka można dodawać do momentu, aż długość będzie dla Was satysfakcjonująca.

Ostatnie ogniwko, zanim je zamkniemy, musimy jeszcze połączyć z pętelką srebrnego bigla wiszącego. Ogniwka zamykamy i otwieramy przy pomocy bardzo wygodnego narzędzia – szczypców płaskich albo okrągłych. Równie ładnie będą wyglądać muszelki z elementami złotymi, zamiast zaproponowanych tutaj w kolorze srebrnym.

Na koniec spójrzmy jeszcze kontrolnie, czy wszystkie ogniwka są dobrze zaciśnięte. Jakakolwiek przerwa może skutkować rozłączeniem się elementów. Jeżeli w trakcie pracy dwukrotnie wykonałyście powyższe kroki, jesteście już szczęśliwymi posiadaczkami pary interesujących kolczyków, które nie dość, że są ładne, to dodatkowo niczym fotografia przywołują wspaniałe wspomnienia, które zaklęte są w tej drobnej muszelce.

Lubicie nosić ręcznie robioną biżuterię? Do czego założyłybyście takie kolczyki? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =