Jak zrobić patent sternika?

Hobby    
ocena

Jakie uprawnienia płyną z posiadania patentu sternika, w jaki sposób go zdobyć i ile będzie nas to kosztować?

Jak zrobić patent sternika?

sxc.hu

Do czego jest nam potrzebny patent sternika?

Żeglarstwo niezależnie od swojej formy jest sportem wymagającym sporego zaangażowania, przygotowania oraz – niestety – sporych nakładów finansowych. Przysłowiowy człowiek z ulicy nie będzie mógł sobie tak po prostu stanąć za sterem jachtu czy żaglówki i wypłynąć na morze, nie tylko dlatego, że nie będzie wiedział jak, ale braknie mu potrzebnych uprawnień. Do prowadzenia jachtu większego niż 7,5 metrów długości konieczne jest posiadanie patentu sternika – możemy liczyć się z kontrolą policji. Nie każda osoba przebywająca na jachcie musi go mieć, wystarczy, że będzie go posiadał kapitan. Patent będzie nam również potrzebny do wypożyczenia sprzętu.

Rodzaje patentu

Możemy starać się o cztery rodzaje (stopnie) tego dokumentu: żeglarz jachtowy, sternik jachtowy, jachtowy sternik morski, kapitan jachtowy (zdobywane kolejno po sobie). O ten pierwszy ubiegać się mogą osoby już po ukończeniu 12 roku życia. Zaczynamy od zapisania się na kurs. Niestety będziemy musieli liczyć się ze sporym wydatkiem, bo ceny takich szkoleń zaczynają się od ok. 900 zł. Koszty wzrosną, jeśli doliczymy do tego nakłady na sam wyjazd, na którym z reguły odbywamy kurs.

Obecnie szkoły często idą kursantom na rękę i rezygnują z tradycyjnych zajęć teoretycznych na rzecz e-learningu. W części praktycznej przyszli żeglarze przechodzą intensywne szkolenie manewrowe w porcie, podczas którego uczeni są obsługi elektronicznych urządzeń nawigacyjnych, instalacji jachtowych i posługiwania się mapami morskimi etc.

Po zakończeniu kursu czeka nas egzamin z części praktycznej i teoretycznej. I tu znowu musimy sięgnąć do portfela, bo sam egzamin to wydatek rzędu 300 złotych. Po jego pomyślnym przejściu możemy cieszyć się patentem żeglarza jachtowego i starać się o kolejny stopień. Z reguły szkoły oferujące szkolenia na kurs sternika jachtowego przyjmują tylko pełnoletnie osoby.

UWAGA!

Wydatki na kurs i egzamin są zbliżone do tych, jakie ponosimy w przypadku niższego stopnia. Dobra wiadomość jest taka, że uzyskanie dwóch kolejnych stopni, a więc jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego, nie wymaga przystąpienia do egzaminu. Uzyskuje się nie poprzez zdanie egzaminu, tylko wykazanie się odpowiednim stażem i doświadczeniem.

Lubicie żeglować? Gdzie najczęściej żeglujecie?

OCENA
2.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =