Jak zrobić różę z modeliny? Krok po kroku

Hobby    
ocena
Ulepienie róży z modeliny jest z pozoru poważnym wyzwaniem i już sama myśl o pracy, jaką mielibyśmy w to włożyć, może odwieść nas od podobnego pomysłu. Jednak tak naprawdę można ją wykonać w bardzo prosty sposób i nikt nie będzie miał z tym większych problemów.

Jak zrobić różę z modeliny? Krok po kroku

fot. Dominika Olszewska

Jak się za to zabrać? Najpierw kawałek modeliny należy ugniatać do momentu, aż stanie się on plastyczny i bez problemu będzie poddawał się formowaniu. Jego wielkość zależy od tego, jak wielki kwiat jest nam potrzebny. Róże ze zdjęcia mają jeden centymetr wysokości i nieco więcej szerokości, a użyto do zrobienia każdej z nich kawałka modeliny wielkości orzecha laskowego.

Z miękkiego kawałka modeliny lepimy cienki, długi wałek. Jego średnica nie musi być jednakowa na całej długości, tzn. w jednym miejscu może być nieco cieńszy lub grubszy niż w pozostałych. Palcami rozpłaszczmy wałeczek, by uzyskać płaski, długi pasek o różnej szerokości. Szersze miejsca będą stanowiły płatki naszej róży. Gdyby okazało się, że takich płatków jest zbyt mało, można kilka dorobić formując odpowiednio modelinę, np. nożem.

Następnie jeden koniec paska zawijamy w rulonik, resztą paska będziemy teraz obwijać go dokoła, unosząc za każdym razem o kilka milimetrów; tzn .każdy z kręgów musi być nieco wyżej w porównaniu do przedniego. Kręgów nie zaciskamy. Muszą być okręcone dość luźno, żeby róża wyglądała na rozwiniętą. Kilka z płatków można odgiąć nieco na zewnątrz, dzięki czemu kwiat uzyska bardziej naturalny wygląd. Zewnętrzną część róży należy wygładzić delikatnie palcem tak, by kręgi, które w tym miejscu powstały, stały się niewidoczne.

Róża musi jeszcze znaleźć się na chwilę w piekarniku, zanim zaczniemy ją nosić, gdzie dzięki wysokiej temperaturze modelina stwardnieje. Po jej wyjęciu, kwiat już nie będzie dawał się formować, dlatego wszelkie poprawki trzeba wykonać, zanim umieścimy go w piekarniku. Czas optymalny to 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 140°C.

Kiedy róże ostygną, możemy wykorzystać je jako element do robienia kolczyków, wisiorka albo pierścionka. Wystarczy przymocować kwiaty do metalowych półproduktów (np. zapięć do broszek), żeby uzyskać śliczną biżuterię. Kwiaty większego rozmiaru, na przykład leżąc w pokoju na półce, będą stanowiły bardzo oryginalny element dekoracyjny.

UWAGA!
Aby uniknąć odbicia się palców na kwiatku, dobrym sposobem byłaby praca w gumowych rękawiczkach, ponieważ po ulepieniu róży nie da się już wygładzić jej płatków bez poważnego naruszenia konstrukcji.

Lubicie nosić ręcznie robione ozdoby? A może obdarowujecie nimi bliskich? Dajcie znać!

OCENA
3.40
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =