Jak zrobić warkocz na drutach? Krok po kroku

Hobby    
ocena

Warkocze, podobnie jak tekstury powstałe z samych oczek prawych i lewych, to niewyczerpane źródło kolejnych projektów, pomysłów i wzorów. Jeśli kiedykolwiek podziwiałaś swetry z Wysp Aran, o naturalnej barwie wełny, pełne splątanych wzorów, koniecznie naucz się robić warkocze.

Jak zrobić warkocz na drutach? Krok po kroku

fot. Katarzyna Wyka

Oprócz zwykłych drutów – z żyłką czy prostych – do warkoczy będziesz potrzebować dodatkowego drutu, na którym tymczasowo będą znajdowały się niektóre oczka. Taki drut może mieć kształt litery J, może przypominać drut pończoszniczy, nieco wygięty na środku, może go w końcu zastąpić agrafka.

Tak naprawdę gdy nauczysz się podstawy – to znaczy krzyżowania grup oczek – wszystko, czego będziesz potrzebować do wrabiania naprawdę wspaniałych i rozbudowanych warkoczy, to odrobina cierpliwości.

Aby skrzyżować dwie grupy oczek, musisz przełożyć kilka z nich (2, 3 lub więcej) na dodatkowy drut z przodu lub z tyłu robótki, następnie przerobić taką samą ilość oczek z drutu biernego. Kiedy to zrobisz, przełóż oczka z drutu pomocniczego na bierny i przerób je. Gratuluję, właśnie skrzyżowałaś swój pierwszy warkocz!

Co zmieni przekładanie zapasowego drutu do przodu lub do tyłu robótki? To proste. Oczka przechowywane z przodu będą zakrywać oczka, z którymi się je krzyżuje, zaś te przełożone do tyłu zostaną zakryte.

Jeśli więc Twój warkocz ma przypomina prawdziwy, ten pleciony z włosów – musisz na zmianę stosować oba sposoby, aby boczne pasma wchodziły w środek wzoru.

UWAGA!

Wrabiając warkocze pamiętaj, że znacznie ściągają one robótkę na szerokość, dlatego warto zrobić osobną próbkę z ich wykorzystaniem.

Do jakich robótek najczęściej wykorzystujecie warkocz? Napiszcie o tym w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =