Najpopularniejsze rodzaje ściegów hafciarskich

Hobby    
ocena
Ozdabianie ubrań czy innych tkanin za pomocą nici ma bardzo długą tradycję. Od dawna ludzie sami tworzyli aplikacje na tkaninach. Przez setki lat wyłoniło się całe mnóstwo różnych ściegów, które miały udoskonalać wzory oraz dawały za każdym razem nieco inne możliwości.

Najpopularniejsze rodzaje ściegów hafciarskich

photoxpress.com

Najpopularniejsze ściegi to:

- Ścieg krzyżykowy – polega na podzieleniu tkaniny na maleńkie, regularne kwadraciki i wypełnianiu ich krzyżującymi się nićmi. Każdy z krzyżyków zbudowany jest z jednego koloru nici. Taki ścieg stosuje się przede wszystkim na kanwie oraz na lnie, gdyż oba z nich złożone są z nici przecinających się pod kątem prostym; zatem wyznaczenie kwadratów i wyszywanie w nich krzyżyków jest tutaj najprostsze. Krzyżyki muszą być jednakowej wielkości na całym obrazie. 

- Ścieg półkrzyżykowy, zwany także gobelinowym – ten rodzaj haftu wykonuje się na zwłaszcza na kanwie. Jak sama nazwa wskazuje, polega na wyszywaniu niepełnych krzyżyków. Oznacza to, że cały ścieg złożony jest z ukośnych linii. Podobnie jak w przypadku ściegu krzyżykowego, na podstawie którego powstał ścieg gobelinowy, kanwę dzieli się na małe kwadraty. Bok kwadratu może mieć długość jednego splotu albo więcej. Nie można jednak zmniejszać ani zwiększać pola raz ustalonych kwadratów. Muszą być takie same aż do samego końca. Na podstawie kwadratu tworzy się ukośne linie od jednego rogu do przeciwległego. Przez cały czas muszą być one zwrócone w jedną stronę.  

- Ścieg płaski – ten rodzaj ściegu polega na wypełnianiu konturów rysunku cienkimi prostopadłymi liniami. Muszą one być gęsto ułożone, żeby wyznaczony obszar był jednolity, a spodni materiał nie prześwitywał. Ścieg płaski można wykonywać na niemalże każdym rodzaju tkaniny, co jest jego olbrzymią zaletą. Po zakończeniu trzeba wymazać lub sprać kontury naniesionego rysunku.

- Wałeczek – ścieg służący do wyszywania wzorów będących liniami – na przykład liter. Jego nazwa pochodzi od wypukłej formy, jaką te obszyte linie uzyskują. Każdą linię należy najpierw obszyć zwykłym szwem (tak zwanym „szwem przed igłą”), następnie oplata się go prostopadle na okrętkę. W tym przypadku należy mieć na uwadze, żeby linie leżały bardzo blisko siebie oraz żeby szew miał jednolitą szerokość na całej długości linii. Ścieg ma sprawiać wrażenie, że na tkaninę nałożony jest kawałek sznurka.

Wymienione ściegi to podstawowe ściegi hafciarskie. Warto zapoznać się także z innymi, żeby za ich pomocą tworzyć coraz ciekawsze obrazy.

Macie swój ulubiony ścieg? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =