Obiektyw szerokokątny - zastosowanie, jak działa?

Hobby    
ocena

Obiektyw szerokokątny charakteryzuje się zakresem ogniskowych od 24 mm do 35 mm. Dzięki takiej ogniskowej obejmuje on stosunkowo dużą powierzchnię fotografowanego obrazu. Ta właściwość sprawia, że bardzo często wykorzystywany jest w fotografii krajobrazowej, ponieważ jego kąt widzenia pozwala objąć bardzo dużą część fotografowanej sceny, a w odróżnieniu od obiektywu supeszerokokątnego, czy rybiego oka, nie zniekształca tak bardzo fotografowanej rzeczywistości.

Obiektyw szerokokątny - zastosowanie, jak działa?

sxc.hu

Taki obiektyw wykorzystuje się również w portretach środowiskowych, fotografii reportażowej i ulicznej. Portrety środowiskowe ukazują osobę w danym kontekście, w miejscu charakterystycznym dla niej, musimy więc podkreślić tło zdjęcia, pokazać tę osobę razem z miejscem, które jest dla niej istotne. I tak, na przykład, fotografując taksówkarza, powinniśmy pokazać fragment samochodu lub nawet całą taksówkę w dodatku z fragmentem ulicy. Podobnie jest w przypadku strażaków. Na portrecie środowiskowym powinien się znaleźć także wóz strażacki.

Z takiego obiektywu bardzo często korzysta się fotografując znane osobistości ze świata mediów, polityki i biznesu, ukazujące ich razem z charakterystycznym dla nich otoczeniem.

Z obiektywów takich chętnie korzystają także fotografowie ślubni. Mogą dzięki nim ukazać głównych bohaterów w szerokim kontekście.

Mankamentem takiego obiektywu jest jednak to, że musimy podejść blisko do fotografowanej osoby. Jeżeli jesteśmy daleko i nie mamy możliwości zbliżyć się do fotografowanej osoby, lepiej skorzystać z zoomu.

Używaliście kiedyś obiektywu szerokokątnego? Iloma obiektywami dysponujecie? Jakimi? Pochwalcie się!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =