W czym, jak przechowywać negatywy?

Hobby    
ocena

O negatywy powinniśmy się troszczyć i pieczołowicie je przechowywać, ponieważ niewiele trzeba, aby uszkodzić delikatną emulsję. Zarówno negatywy jak i slajdy, czy zdjęcia papierowe nie lubią wilgoci i światła, także powinniśmy chronić je przed działaniem tychże czynników, które w znaczący sposób potrafią skrócić ich żywotność.

W czym, jak przechowywać negatywy?

sxc.hu

Materiały narażone na bezpośrednie działanie światła słonecznego bardzo szybko wyblakną i stracą kolory. Wywołane negatywy najlepiej przechowywać w plastikowych lub foliowych przegródkach w jakimś ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Pamiętajmy, żeby do przechowywania negatywów używać materiałów, które nie korodują. Polipropylen nie zawiera kwasów niszczących emulsję i wykonane z niego ramki są dobrym rozwiązaniem do przechowywania negatywów.

UWAGA!

Dodatkowo, możemy zabezpieczyć się przed utratą danych z negatywu skanując je do postaci cyfrowych plików, z których następnie możemy zrobić kopie zapasowe.

Z negatywami gotowymi do zarejestrowania obrazu, zamkniętymi w plastikowej kasetce powinniśmy obchodzić się podobnie. Tak samo, nie wolno narażać filmów na bezpośredni kontakt ze słońcem ani zostawiać w miejscach nagrzanych. Najlepiej przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu, z dala od słońca. Dobrym miejscem jest lodówka, dzięki której przedłużymy okres ważności negatywu podany na opakowaniu. Z kolei, po wypstrykaniu rolki filmu, powinniśmy jak najszybciej wywołać negatyw, ponieważ obrazy utajone, czyli te jeszcze nie wywołane, ale już naświetlone, z czasem ulegają zniszczeniu.

Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =