Sposoby na letnie upały

Informator    
ocena

Letnie upały trudno przetrwać – żar leje się z nieba, a pot spływa z nas strumieniami. Istnieją jednak sposoby, które pomogą w orzeźwieniu organizmu w upalne letnie dni i wieczory.

Sposoby na letnie upały

photoxpress.com

Po każdej wiośnie, mniej lub bardziej deszczowej, nadchodzi długo wyczekiwane i upragnione lato. Nasze ciało po długim okresie zimowego snu budzi się wiosną do życia, aby latem rozkwitnąć najpełniej i najpiękniej. Jednak nie każdy z nas jest stworzony do życia w tropikalnym klimacie. Upalne lato, kiedy temperatury niemal każdego dnia przekraczają 30 stopni Celsjusza w cieniu, doskwiera wielu osobom. Nie potrafią się skupić, ciężko im pracować, trudności przysparza również poruszanie się dusznymi i zatłoczonymi środkami komunikacji miejskiej czy nawet zakupy w nieklimatyzowanych sklepach na czas upałów zamieniające się w sauny. I choć są tacy, którzy w gorące letnie dni czują się jak ryby w wodzie, osoby którym ciężko wtedy normalnie funkcjonować powinny poznać kilka podstawowych zasad i wskazówek, które mogą ułatwić im życie.

Z całą pewnością najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie kłopotów związanych ze zbyt wysoką temperaturą jest rezygnacja z wychodzenia na zewnątrz w godzinach najwyższych temperatur, czyli w godzinach 10:00-15:00. I choć w pewnym sensie jest to praktyczne i proste rozwiązanie, wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że jest ono niemożliwe, szczególnie wśród osób pracujących. Poza tym nawet pozostanie w domu nie gwarantuje, że nie przyjdzie nam zetknąć się z upałem, które wdziera się także do wnętrza budynków.

Dla zapewnienia jak największego chłodu wewnątrz budynków, zaleca się na czas największych upałów zasłanianie okien i wszystkich przeszklonych drzwi, takich jak balkonowe, ciemnymi zasłonami skutecznie chroniącymi wnętrze przed dostępem słońca i największego żaru. Jednak i to nie gwarantuje zachowania w pomieszczeniu niskich temperatur. Dlatego też aby poradzić sobie z wysoka temperaturą w pokojach, w których przebywamy w ciągu dnia, szczególnie jeżeli znajdują się one od strony nasłonecznionej, dobrze jest zaopatrzyć się w wiatraczki i różnego rodzaju wentylatory dające choć odrobinę ochłody.

Jednak są osoby, które nie mają innego wyjścia i w ciągu dnia, kiedy temperatury są wysokie muszą wyjść z domu. Im z całą stanowczością zaleca się noszenie nakrycia głowy chroniącego przed udarem słonecznym, noszenie okularów chroniących przed promieniami słonecznymi oczy oraz stosowanie kremów z filtrami.

Ponadto ze względu na wysokie temperatury, wzmożoną potliwość i ryzyko odwodnienia i zasłabnięcia, lekarza zalecają spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody z dodatkiem cytryny, która na bieżąco będzie uzupełniała płyny i nie dopuści do osłabienia czy omdlenia, które latem są najczęstszą przyczyną wezwań karetek pogotowia.

Jak radzicie sobie z upałami? Opowiedzcie o tym w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy