Co to jest OTC?

Internet    
ocena

OTC to nieregulowany rynek pozagiełdowych transakcji instrumentów finansowych. Skrót ten oznacza over-the-counter. Rynek ten zwany jest również off exchange tradingiem. Jest to system, w którym obrót instrumentami finansowymi dokonywany jest poza giełdą na rynku wtórnym. Obrót instrumentami dokonywany jest bezpośrednio przez domy maklerskie, z pominięciem rynku regulowanego jakim jest giełda.

Co to jest OTC?

photoxpress.com

Dla porównania dokonując transakcji na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych, nasze transakcje przekazywane w zleceniach przez dom maklerski trafiają na giełdę, gdzie zlecenie jest powtórnie sprawdzane. W przypadku rynku pozagiełdowego domy maklerskie samodzielnie dokonują transakcji bez udziału giełdy.

W Polsce popularnym rynkiem pozagiełdowym jest rynek NewConnect, na którym notowane są akcje spółek, które często dopiero przygotowują się do debiutu na GPW. Niektóre z nich to małe spółki, nie spełniające wymogów formalnych i merytorycznych do rozpoczęcia przygody z GPW. Dla niektórych, szczególnie niewielkich to w miarę tani sposób na dokapitalizowanie swojej działalności czy też zdobycie środków na rozwój.

Na rynku New Connect dokonuje się zdecydowanie mniej transakcji niż na rynku GPR. Rynek ten wciąż jest rynkiem młodym, a ryzyko inwestowania na nim jest wyższe dla drobnych inwestorów niż na rynku regulowanym. Problemem wielu spółek giełdowych, notowanych na rynkach OTC jest często mała płynność akcji. Ilość dokonywanych transakcji pozostawia często wiele do życzenia dla inwestorów. Posiadając akcje danej spółki, okazać się może, że gdy chcemy je sprzedać, nie ma chętnych na kupno akcji. W związku z czym pojawia się problem płynności danego instrumentu.

Problem ten nie dotyczy na szczęście wszystkich spółek. Wiele z nich dało zarobić inwestorom znacznie więcej od akcji, notowanych na rynku regulowanym. Dla samych spółek rynek OTC to szansa na finansowanie dalszego rozwoju. Na debiut na GPW wiele z nich nie mogłoby sobie pozwolić nie tylko pod kątem wymogów, jakie muszą zostać spełniony, aby mógł powstać prospekt emisyjny, lecz również kosztów związanych z obsługą emisji papierów wartościowych na rynku regulowanym, które są znacznie wyższe niż na rynkach OTC.

Transakcja na rynku OTC to więcej nic innego jak zrealizowanie zlecenia kupna lub sprzedaży danego waloru po określonej cenie, jedynie za pośrednictwem biura maklerskiego.

Co myślicie o OTC? Korzystaliście z niego? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =