Dzieci nie zawsze potrafią bronić się przed nieodpowiednimi dla nich i szkodliwymi tym samym treściami zamieszczonymi w Internecie. Trudno kontrolować strony, jakie przyciągają najmłodszych, ponieważ dostęp do Internetu jest powszechny i sztuką jest trzymanie ręki na pulsie i reagowanie w razie zagrożenia.

Internet oferuje wiele niebezpiecznych treści, które mogą wpłynąć na psychikę, wrażliwość i zachowanie dziecka. Rodzice żywią największą obawę przed treściami o tematyce pornograficznej. Nie jest to jedyny rodzaj zagrożenia. Internet epatuje również agresją, przemocą, brutalizmem. Dziecko może łatwo stać się czytelnikiem stron związanych z rasizmem, dyskryminacją, brakiem tolerancji. Innym niebezpieczeństwem jest podatność na używki.

Obronić dziecko przed wszelkimi niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci jest bardzo trudno. Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. Od początku na pewno należy je uczyć, że przez Internet można natknąć się na nieodpowiednie treści i nie należy ich oglądać. Działanie na dziecko kategorycznymi zakazami może nie ustrzec od problemu. To tylko wzbudzi ciekawość. Dlatego wtedy dobrym rozwiązaniem okazuje się filtr rodzinny.

Na dziecko lepiej działać łagodną perswazją oraz rozmową. Trudne rozmowy są niezbędne do tego, aby dziecko rozumiało, dlaczego nie powinno oglądać wszystkiego, co jest dostępne w Internecie. Tłumacz i objaśniaj dziecku świat. To bardziej przekona do omijania niebezpiecznych treści niż zakaz i awantury.

Spraw, abyś to ty, jako rodzic, stanowił źródło poznania świata. Rozmawiaj z dzieckiem na wszelkie tematy, bądź dla niego źródłem wiedzy oraz autorytetem. Dziecko straci ochotę do surfowania po niebezpiecznych stronach internetowych ze względu na twoje słowa i postawę. Jeśli będzie wiedziało, że coś jest dla niego szkodliwe i rozumiało dlaczego, pokusa wczytywania się w niebezpieczne treści będzie mniejsza.

Jeżeli zauważysz, że twoje dziecko zachowuje się dziwnie, jest pobudzone, agresywne w stosunku do kolegów i koleżanek, posługuje się nietypowym dla siebie słownictwem, porozmawiaj z nim i dowiedz się, czy nie jest to wynikiem pozostawania pod wpływem szkodliwych treści Internetu. Reaguj szybko i ogranicz możliwości dostępu do nich.

Najlepiej, jeśli od początku będziesz przyzwyczajać dziecko do tego, że Internet nie jest jedynym źródłem wiedzy. Wizyta w sieci może być również waszą wspólną zabawą, a wtedy dziecko nie będzie miało ochoty na samodzielne jej odwiedzanie.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here