UCD - co to jest?

Internet    
ocena

Czasem przeglądając strony internetowe zostajemy poproszeni o opinie na temat wyglądu strony, o uwagi w stosunku do rozmieszczenia poszczególnych jej elementów. W anonimowej ankiecie wypowiadamy się na temat przejrzystości strony, czy łatwości dostępu do informacji na niej zawartych. Jest nam bardzo miło, że ktoś interesuje się naszym zdaniem, a twórcom posrtali jeszcze bardziej, bo na tym polega ich praca - czyli projektowanie zorientowane na użytkownika. UCD czyli User Centtered Desing według definicji jest podejściem do projektowania interakcji człowieka z komputerem, w którym potrzeby końcowego użytkownika są szczegółowo badane na każdym etapie procesu projektowania.

W proces projektowania zaangażowani zostają potencjalni użytkownicy serwisów internetowych. Od samego początku powstania projektu aż po efekt finalny. To dzięki ich zaangażowaniu projektanci są w stanie w taki sposób stworzyć dany portal internetowy, aby w przyszłości był on jak najbardziej przejrzystym, wygodnym, a co za tym idzie często odwiedzanym. UCD jest wprowadzane według standardu ISO (13407: Human-centred design process).

Podczas projektowania strony zbierane informacje pozwalają informatykom zebrać informacje dotyczące oczekiwań użytkowników w zakresie projektowanej aplikacji: jakie są problemy i ograniczenia użytkowników, a także kim są sami użytkownicy. Jakie są jego cele, w jakiej kolejności i w jakich warunkach je realizuje. Proces składa się z czterech etapów powtarzanych cyklicznie aż do osiągnięcia zamierzonych celów. Pierwszym jest analiza kontekstu użytkownika, podczas którego zbierane są informacje o internautach. Odbywa się to za pomocą ankiet, kwestionariuszy, wywiadów i spotkań. Drugim etapem jest Analiza i dokumentacja wymagań. Polega na tworzeniu scenariuszy życia serwisu, na podstawie danych uzyskanych w fazie analizy kontekstu użytkownika.

Generowane są przykładowe działania internautów w serwisie oraz przykładowe sylwetki użytkowników. Kolejny etap to projektowanie. Samo projektowanie strony jest czynnością dla mnie i zapewne dla wielu laików tak magiczną i niezrozumiałą, jak fakt nieskończoności wszechświata przy jednoczesnym kurczeniu się. Miedzy innymi, zawiłymi czynnościami, polega na sortowaniu kart w taki sposób, aby serwis czy strona miały zrozumiały, jasny dla internauty wygląd. Powstaje mapa serwisu, zawierająca jego strukturę. Na jej podstawie przygotowuje się makiety poszczególnych ekranów. Czwarty i ostatni etap to Ewaluacja. Wykonywane są pierwsze testy z użytkownikami na prototypie strony. Daje on projektantom wiedzę na temat tego w jaki sposób internauci poruszają się po stronie. Wyniki testów stanowią podstawę do wykonania wszelkich usprawnień w makiecie.

UWAGA!

Głównymi zaletami projektowania stron internetowych według metodyki UCD są informacje jakie dzięki niej uzyskują twórcy serwisu. Strona może być i jest dostosowywana do potrzeb użytkownika. Pozwala na zaprojektowanie efektywnego serwisu. Zwiększa użyteczność strony. Jak wiadomo, każdemu właścicielowi strony zależy na jak największej liczbie odwiedzin na jego portalu. UCD daje szanse na zwiększenie liczby odwiedzin już od samego początku istnienia serwisu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =