Co to jest analiza techniczna?

Inwestycje    
ocena

Analiza techniczna polega na obserwowaniu wykresu, a w szczególności zachowań danego instrumentu finansowego. Na podstawie obserwacji możemy dostrzec pewne zależności nim rządzące. Możemy badać przeszłość i na jej podstawie podejmować decyzje inwestycyjne, które będą miały swoje odzwierciedlenie w przyszłości.

Co to jest analiza techniczna?

photoxpress.com

W ciągu poszczególnych sesji giełdowych jesteśmy w stanie zaobserwować na wykresie pewne rysujące się trendy. Łącząc dolną linią kolejne dołki położone coraz wyżej na wykresie, otrzymamy linię trendu wzrostowego. Jej przełamanie w przyszłości może oznaczać zmianę trendu na spadkowy.

Linię trendu spadkowego rysujemy łącząc kolejno położone po sobie wierzchołki szczytów, pod warunkiem że każdy kolejny szczyt położony jest na coraz niższym poziomie. Przecięcie tej linii może skutkować przełamaniem trendu spadkowego i rozpoczęciem trendu wzrostowego lub horyzontalnego.

Trend horyzontalny, zwany inaczej bocznym, to sytuacja, w której ceny akcji poruszają się w pewnym okresie czasu po pewnym stałym zakresie cenowym. Przykładowo, spółka, której cena za akcję waha się w przedziałach od 36 groszy do 43 groszy, pozostaje w trendzie bocznym do momentu, aż któraś z tych wielkości cenowych zostanie przełamana.

Oprócz obserwowania linii trendów, analiza techniczna pozwala nam także na ustalenie punktów oporu i wsparcia. Są to ważne miejsca, w których wykres danej spółki zatrzymał się niejednokrotnie. Przełamanie punktu wsparcia może skutkować tym, że w przyszłości ciężko będzie inwestorom przekroczyć poziom oporu, który ustanowiony będzie w poprzednim punkcie poziomu wsparcia. Poziomy wsparcia i oporu działają często na inwestorów w sposób psychologiczny. Ta psychologiczna bariera powoduje, że gdy cena danej spółki dojdzie do określonego poziomu oporu, często sprzedają swoje akcje realizując zysk i ponownie obniżając tym samym cenę danego instrumentu. Podobnie dzieje się z poziomem wsparcia, na którym inwestorzy niejako bronią swojej spółki przed zmniejszającą się ceną poprzez ich zakupienie.

Analiza techniczna to także wiele bardziej zaawansowanych technik obserwacji, dzięki którym możemy dostrzec na wykresie rysujące się tendencje, mogące oznaczać zmiany zachowania na rynku w niedalekiej przyszłości. Wiedzę o sporej liczbie technik analizy technicznej wielu inwestorów giełdowych zdobywa dopiero po kilku latach praktyki oraz lekturze wielu książek poświęconych tej tematyce.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka