Ale coraz częściej dostrzegane są też czynniki psychologiczne, które w krótszym okresie czasu mają większy wpływ na kursy walut niż inne elementy. Z kolei w dłuższym okresie czasu przyjmuje się, że czynniki fundamentalne dają pewniejsze przewidywania co do kursów terminowych.

Szczególnie pewnym aspektem jest poziom rozwoju gospodarki. Jeżeli gospodarka się rozwija, waluta się umacnia i na odwrót, jeżeli w kraju panuje recesja, notowania waluty spadają. Podaż i popyt na rynku pieniądza mogą również wprowadzić spore zamieszanie w kursach. Działania inwestorów są nieprzewidywalne i ich skutki są szybciej odczuwalne.

Te czynniki często nazywane są przez analityków rynku aspektami psychologicznymi. Niektórzy z nich przyjmują, że ich oddziaływanie może zaburzyć działanie czynników fundamentalnych. Analiza historycznych zapisów kursów walut, na podstawie których przewiduje się przyszłe notowania nie uwzględnia działań inwestorów. A te mogą zmienić rytm kursów. Trudno przewidzieć zachowania inwestorów, ich zakupy i sprzedaże, a te mogą mieć ogromny wpływ na notowania kursów walutowych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here