Czy warto inwestować w diamenty?

Inwestycje    
ocena

Diamenty są wieczne, jak głosi tytuł filmu z serii o Jamesie Bondzie. Inne doskonale znane powiedzenie mówi, że są najlepszym przyjacielem kobiety. Czy mogą być najlepszym przyjacielem inwestora? Diament, czyli alotropowa odmiana węgla, to jeden z najtwardszych minerałów świata. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa adamantos i łacińskiego diamentum, czyli niezniszczalny. Nie to jednak przyciąga do niego rozmarzone spojrzenia kobiet. Po oszlifowaniu zmienia nazwę na brylant, jego waga mierzona jest w karatach (jeden karat to 0.2 grama). Aby dany diament miał wartość godną inwestowania, musi spełnić podstawowe warunki. Jego waga musi zaczynać się od 0.3 karata, musi mieć odpowiednią barwę, szlif i czystość.

Czy warto inwestować w diamenty?

photoxpress.com

Diamenty mogą stanowić dobry rynek inwestycyjny, choćby nawet z tytułu dostępności i coraz mniejszej ilość naturalnych złóż. Do końca XVII wieku wydobywano je jedynie w Indiach, diamenty pochodzące z półwyspu hindustańskiego znane są ze swojej czystości. Złoże Indyjskie jest już jednak prawie w całości wyczerpane. Kolejne miejsce to Republika Południowej Afryki, w której wydobywane były największe znane kamienie takie jak „Cullinan” 3106 karatów, czy „Excelsior” 995 karatów. 65% światowego wydobycia mieści się w Demokratycznej Republice Konga, niewielkie złoża znajdują się także w Rosji, Australii czy Brazylii. Warto dodać, że cechy kamieni jubilerskich ma zaledwie od 10 do 20 procent wszystkich wydobywanych diamentów.

Diament będzie wobec tego coraz rzadszy, towar deficytowy zawsze będzie miał swój popyt, ale inwestycja w niego wymaga dużej cierpliwości i dużego budżetu. Szacunki mówią o wzroście wartości od 5 do 15 procent rocznie. Inwestować należy jedynie w kamienie certyfikowane, o wysokiej czystości. Im większy i rzadszy kamień, tym jego cena będzie wyższa a przyszłość jaśniejsza. Popyt na diamenty napędzany jest nie tylko przez coraz mniejszą do nich dostępność, ale także przez niestabilność polityczną Izraela gdzie znajduje sięnajwiększa giełda diamentów świata. Inwestując w te kamienie opieramy się przede wszystkim na comiesięcznych publikacjach „Rapaport Diamond Report”.

W Polsce inwestycja w ten rynek nie jest trudna, większość domów maklerskich czy instytucji finansowych będzie posiadało w swojej ofercie tego typu pakiet. Inwestować można także w Akcje kopalni, kupując opcje lub kontrakty terminowe. Czasem nieświadomie inwestujemy w diamenty, powierzając nasze pieniądze brokerowi i dając mu pole do popisu w sytuowaniu naszych środków. Nasze pieniądze znajdujące się na lokatach bankowych są często inwestowane przez bankowych ekspertów, oczywiście z zachowaniem środków ostrożności i przewidywaniem ryzyka - w diamenty, złoto lub akcje.

W ogólnym rozrachunku diamenty to długoterminowa, trwała i bezpieczna inwestycja. Jej zaletą jest niezależność od wahań kursów waluty czy inflacji. Banki oferują również pożyczki pod zastaw kamieni do 70% ich wartości, ograniczeniem jest wysoka kwota jaką trzeba zainwestować na początekod 50 tyś złotych, i długi okres oczekiwania na pierwsze zyski.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka