Czy warto inwestować w mieszkanie pod wynajem?

Inwestycje    
ocena

Spośród różnych sposobów na pomnażanie majątku warto przyjrzeć się zakupowi mieszkania pod wynajem. Można to uczynić na kilka sposobów. Jeśli posiadamy nadwyżkę finansową, możemy zakup sfinansować naszymi wolnymi środkami pieniężnymi. Jeżeli ich w danym momencie nie posiadamy, opłacalne może okazać się kupno mieszkania na kredyt hipoteczny.

Czy warto inwestować w mieszkanie pod wynajem?

photoxpress.com

Jak na tym zarabiać?

Jeśli wybierzemy zakup mieszkania na kredyt, warto zwrócić uwagę na ratę kredytu i ustawić ją na takim poziomie, aby przychody z tytułu najmu lokalu były wyższe od comiesięcznego zobowiązania wobec banku. Jeśli w ten sposób ustawimy nasz kredyt, osoby wynajmujące od nas mieszkanie spłacą kredyt za nas oraz – dodatkowo – uzupełnią domowy budżet nadwyżką ponad kwotę raty kredytu.

Przykładowo: jeśli rata kredytu wynosić będzie 1200 zł, natomiast po opłaceniu czynszu oraz podatku z tytułu najmu lokalu mieszkalnego pozostanie nam kwota rzędu 1500 zł – na czysto co miesiąc będziemy zarabiać na tej inwestycji 300 zł, co daje w skali roku kwotę rzędu 3600 zł. To dodatkowy dochód dla naszego gospodarstwa domowego, pamięć należy również, że nasz kredyt mieszkaniowy cały czas spłaca się nie z naszych środków!

Po kilkunastu latach, gdy już spłacimy kredyt hipoteczny, wartość dodatkowa przychodu zwiększy się do 1500 zł z tytułu najmu, poza tym będziemy posiadać nieruchomość, którą w każdej chwili będziemy mogli sprzedać.

Minusem tego typu inwestycji dla wielu gospodarstw domowych będzie przede wszystkim jej długoterminowość, która – z drugiej strony – jest jej atutem, ponieważ buduje nasz kapitał na długie lata. Wiele osób nie będzie mogło sobie jednak pozwolić na tego typu rozwiązanie, bowiem spełnić trzeba dodatkowe warunki stawiane przez bank w chwili wnioskowania o kredyt hipoteczny.

Wybierając formę kupna mieszkania za gotówkę, obniżymy jego całkowity koszt, bowiem nie zapłacimy odsetek od kredytu. Z drugiej jednak strony – pozbędziemy się dużej ilości środków, które mogłyby na nas również zarabiać. Optymalnym rozwiązaniem byłoby posiadane kredytu hipotecznego oraz wolnej kwoty pieniędzy, która odpowiednio zainwestowana, przynosiłaby zyski na poziomie wyższym od rat odsetkowych kredytu.

W przypadku zakupu za gotówkę, co miesiąc wpływać do naszego budżetu będzie odpowiednia suma z tytułu najmu, która na przestrzeni lat zwróci nam wydane środki oraz zacznie przynosić dodatkowy dochód.

UWAGA!

Pamiętaj, że nie każda lokalizacja gwarantuje wynajem mieszkania. Warto zakupić mieszkanie w pobliżu uczelni, gdzie łatwiej będzie takie mieszkanie wynająć. Ceny najmów różnią się w poszczególnych regionach kraju, a przedstawione w tej poradzie mają jedynie charakter poglądowy. Przed podjęciem decyzji o zakupie, sam przelicz, czy w Twoim przypadku się to opłaca.

Wynajmujecie mieszkanie? Uważacie, że to dobre źródło zarobku? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka