Czy warto inwestować w TFI?

Inwestycje    
ocena

Fundusze inwestycyjne są instytucją zbiorowego inwestowania w różne instrumenty finansowe dostępne na rynku. W Polsce jedynymi podmiotami, które zarządzają wpłaconymi środkami są Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych a ich właścicielami są firmy ubezpieczeniowe, banki czy zagraniczne instytucje, które zajmują się zarządzaniem inwestycjami.

Inwestowanie w TFI wiążę się z tzw. ryzykiem inwestycyjnym. Oznacza ono iż wpłacane przez nas środki mogą dać nam spory zysk, ale również możemy sporo stracić, dlatego bardzo istotne jest rozważne zarządzanie naszymi pieniędzmi. Najważniejszą cechą funduszy inwestycyjnych jest długoterminowość inwestycji. Jeśli będziemy ulegali panice i zaczniemy wypłacać zainwestowane pieniądze przy pierwszych spadkach, możemy być pewni iż dostaniemy mniej pieniędzy niż wpłaciliśmy do funduszu, wtedy taka inwestycja nie ma w ogóle sensu.

Najgorszym momentem do kupowania jednostek w TFI wbrew pozorom może być okres ich wzrostów. Podczas kryzysu w 2008 r. najwięcej straciły osoby, które nabywały fundusze gdy te osiągały doskonałe wyniki. Ale kiedy ogromna rzesza inwestorów zaczęła lokować swoje pieniądze w fundusze, bańka inwestycyjna w końcu pękła, co spowodowało spadek ich wartości, a jeśli dołożymy do tego kryzys rozpoczęty w Stanach Zjednoczonych, który spowodował spadek na światowych giełdach, okazało się iż niektórzy posiadacze TFI stracili nawet 70% swoich oszczędności. Kiedy fundusze sięgały dna, wiele w osób rozpoczęło właśnie w tamtym momencie swoje inwestycje i wyszły na tym na dobre, ponieważ taniej płaciły za jednostki, a fundusze powolutku zaczęły piąć się w górę, co dla rozpoczynających inwestycję w czasie kryzysu oznaczało niezłe zyski.

Inwestując w omawiane fundusze musimy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem, kupować je kiedy są tanie (w czasie bessy), inwestować długoterminowo i nie ulegać panikom na rynkach. Nigdy nie wkładajmy do TFI wszystkich naszych oszczędności. Na dobry początek wystarczy 30% naszego kapitału, resztę ulokujmy na lokatach bankowych, które chronią w stu procentach nasze pieniądze i pozwalają co nieco zarobić. Należy również inwestować w różne fundusze, ponieważ jeśli jeden z nich straci to jest szansa, że w międzyczasie inne zyskają.

Największą zaletą funduszy inwestycyjnych jest niewątpliwie możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków. Ponadto Towarzystwa Funduszy oferują szereg inwestycji, dzięki czemu mamy duży zakres wyboru. Z drugiej strony fundusze nie gwarantują nam ani zysków, ani zwrotu kapitału wpłaconego, ale jeśli dobrze będziemy zarządzać naszymi środkami, fundusze inwestycyjne mogą okazać się dużo lepsze i bardziej opłacalne niż tradycyjne lokaty bankowe.

Inwestujecie w TFI? Uważacie, że to korzystna opcja?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka