Ile zainwestować w lokatę żeby się opłacała?

Inwestycje    
ocena

Nie jest łatwo przewidzieć jaka kwota lokaty okaże się opłacalna dla klienta, ze względu na diametralnie zmieniającą się sytuację na rynku. Jeszcze do początku 2008 roku o znalezienie ciekawej oferty depozytowej w bankach nie było łatwo, ponieważ tylko nieliczne (i mniejsze) banki oferowały swoim klientom w miarę rozsądne rozwiązania. W lutym 2008 roku na rynku bankowym dokonała się swego rodzaju rewolucja, ponieważ krajowy gigant PKO Bank Polski wprowadził na rynek roczną lokatę 6 procentową, co przy 4 procentowej inflacji wydawało się strzałem w dziesiątkę. Po Max Lokatę ustawiały się kolejki, aż w końcu bank skrócił o dwa tygodnie okres zapisów na ten depozyt, tak duże było zainteresowanie. Czy jednak rzeczywiście ta lokata była atrakcyjna dla klienta?

Ile zainwestować w lokatę żeby się opłacała?

pixabay.com

Można mieć co do tego wątpliwości, ponieważ należy pamiętać, iż oprócz stopy inflacyjnej, zysk z lokat pożerał 19 procentowy podatek „Belki” co powodowało iż profit z lokaty niewiele przewyższał inflację.

Akcja PKO BP obudziła jednak inne banki, które zaczęły podwyższać oprocentowania swoich depozytów do 7 lub 8% w skali roku. Były to jednak w większości lokaty półroczne, co powodowało iż tak naprawdę po 6 miesiącach klient zyskał niecałe 3% (po odjęciu podatku „Belki”).

Osoby, które zastanawiają się nad tym czy lokata będzie im się opłacać powinny być zainteresowane przede wszystkim przyszłą inflacją, ponieważ im wyższe oprocentowanie depozytów i jednocześnie im mniejsza inflacja, tym zysk staje się co raz bardziej opłacalny. Przy okazji podatek ”Belki” warto wziąć pod uwagę już na początku spekulacji, ponieważ jest on stały i nie zanosi się obecnie na to iż zostanie zniesiony przed rząd.

Spora grupa bankowców i analityków finansowych uważa, że terminy inwestowanie i lokata wzajemnie się wykluczają, ponieważ traktują ten produkt tylko jako lepszy sposób od trzymania pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. Trudno się z nimi nie zgodzić, zwłaszcza w obecnej sytuacji jaka panuje na rynku, gdzie oprocentowania oferowane przez banki są mało korzystne, a ewentualny zysk jest pochłaniany przez co raz wyższą inflację.

Dlatego najbardziej cenionym produktem inwestycyjnym są fundusze, które jednak są związane z ryzykiem (w przeciwieństwie do lokat), co oznacza iż inwestowanie w ten instrument może okazać jeszcze mnie opłacalne niż lokowanie środków w depozyty bankowe.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka