Inwestowanie w numizmaty

Inwestycje    
ocena
Numizmatyka bywa postrzegana jako dość nietypowe hobby. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że kolekcjonerskie monety i banknoty mogą stanowić źródło pokaźnych zysków. Inwestorzy, które zamierzają czerpać zyski za sprawą handlu numizmatami powinni spełnić trzy podstawowe warunki dotyczące: ugruntowanej wiedzy na temat numizmatów, dobrej orientacji w zakresie inwestycji alternatywnych oraz odpowiedniego zasobu kapitału.

Konieczność posiadania specjalistycznych informacji sprawia, że szczególnie predystynowane do prowadzenia takich inwestycji są osoby, które z numizmatyką mają styczność od wielu lat. Warto zauważyć, że współczesne monety kruszcowe (bulionowe) nie wymagają od inwestora takiego zasoby wiedzy fachowej. Dlatego też stanowią one dobry wybór dla osób, które nie zamierzają się zagłębiać w rozmaite subtelności związane z technikami identyfikacji starszych egzemplarzy.

Kwestia walorów numizmatycznych stanowi najważniejsze kryterium rozróżnienia pomiędzy monetami bulionowymi oraz numizmatami. W pierwszym przypadku wartość egzemplarza jest uzależniona od wagi oraz próby kruszcu. Jeżeli zaś chodzi o monety numizmatyczne to kwestie typowo techniczne odgrywają mniejsza rolę, ponieważ najważniejszą kryterium jest rzadkość danej monety czy też banknotu (uzależniona od jej nakładu). Ta szczególna cecha sprawia, że numizmaty z przeciwieństwie o monet kruszcowych nie są wrażliwe na wahania cen metali szlachetnych.

Uwaga na fałszywe egzemplarze…

Znawcy rynku monet twierdzą, że podrobione egzemplarze stanowią bardzo poważne zagrożenie. Fałszerze posiadają spore pole do popisu, ponieważ liczba poszczególnych typów historycznych monet  jest ogromna (ponad 100 000). Oczywiście największe zagrożenie dotyczy egzemplarzy o dużej wartości. Osoby nabywające tanie numizmaty nie musza się obawiać spektakularnych fałszerstw. Dlatego też zaleca się, aby zakupów bardziej wartościowych egzemplarzy nie dokonywali poczatkujący pasjonaci numizmatyki. Takie osoby mogą skorzystać z wariantu, który całkowicie uchroni ich przed konsekwencjami ewentualnego fałszerstwa. Mowa o sprzedaży monet prowadzonej przez odziały okręgowe Narodowego Banku Polskiego. Egzemplarze nabywane w ramach rynku pierwotnego posiadają z góry określone ceny emisyjne oraz określoną pozycję w ramach harmonogramu emisji. Pewnym problemem mogą się okazać limity sprzedaży monet dla jednej osoby, które są wprowadzane w  przypadku, gdy dana seria cieszy się szczególnym zainteresowaniem.

Rynek wtórny może być bezpieczny …

Bardziej doświadczeni adepci numizmatyki mogą spróbować swoich sił podczas zakupów na rynku wtórnym. Najbardziej przyjaznym i bezpiecznym miejscem tego typu transakcji są sklepy numizmatyczne. Tego typu placówki prócz dokładnej weryfikacji używanych egzemplarzy oferują również odsprzedaż monet emitowanych na rynku pierwotnym w ramach tak zwanego abonamentu. Z tej usługi mogą skorzystać kolekcjonerzy nie posiadający czasu lub ochoty, by zmagać się z kolejkami w oddziałach NBP. Skorzystanie z pakietu abonamentowego zwykle wymaga wpłacenia stosownej zaliczki. W dobie Internetu sporą rolę odgrywają sklepy wirtualne, które oferują podobny pakiet usług. W tym bardzo ważną rolę odgrywają takie kwestie jak gwarancja wysłania odpowiedniego egzemplarza oraz bezpieczeństwo przesyłki. Inne metody nabywania monet (aukcje internetowe, giełdy antyków, kiermasze, targi numizmatyczne) są rekomendowane dla inwestorów posiadających spory zasób doświadczenia.

Czy zainwestowaliście swoje pieniądze w numizmaty?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka