Inwestycja w fundusz stabilnego wzrostu - wady i zalety

Inwestycje    
ocena

Jeśli kiedykolwiek jakakolwiek osoba - związana z biznesem lub nie - użyje słów „tak, warto na 100% zainwestować środki w to czy w tamto”, będzie to albo osoba niespełna rozumu, albo pozbawiona wyobraźni, albo nie zdająca sobie sprawy z brania na siebie odpowiedzialności przy wypowiadaniu takiej opinii. Ja również tej odpowiedzialności nie mogę na siebie wziąć. Mogę jednak wytłumaczyć działanie narzędzi finansowych.

Inwestycja w fundusz stabilnego wzrostu - wady i zalety

sxc.hu

Doradzanie w gestii sposobów inwestowania powinno leżeć w rękach osób, które posiadają poparte dużą liczbą sukcesów, wieloletnie doświadczenie w inwestowaniu cudzych środków. Czyli najlepiej tę odpowiedzialność zrzucić na brokera i to takiego, który nie dość, że większość swojego życia spędza na analizie rynku i zarabianiu dla nas, to jeszcze ma pokaźny wizytownik świadczący o zaufaniu klientów. Moje doświadczenie pozwoli mi jedynie na przybliżenie czym są fundusze stabilnego wzrostu, ukazanie wad i zalet, prognoz, a na końcu - pozostawienie inwestorowi opcji wyboru.

W funduszach stabilnego ryzyka, jak sama nazwa wskazuje, nie będziemy mieć do czynienia z drastycznym ryzykiem utraty kapitału, niemniej zawsze trzeba pamiętać o jego istnieniu. Zarządzający funduszem dąży do zapewnienia regularności uzyskanych dochodów. Główne inwestycje dokonywane za ich pomocą to obligacje i bony skarbowe, nie przynoszące jak wiadomo zbyt wielkich, ale za to bezpieczne zyski. Niektóre fundusze pewną cześć aktywów (najczęściej od 10% do maksymalnie 30%) lokują w akcjach, co zbliża je do funduszy zrównoważonych. Stosunek części akcji do obligacji decyduje o ryzyku inwestycji. Im więcej akcji tym większe ryzyko, ale również możliwy zysk.

Na polskim rynku możemy inwestować w dwadzieścia dwa różne fundusze stabilnego wzrostu. UniStabilny Wzrost (UniFundusze FIO),BPH Stabilnego wzrostu (BPH FIO Parasolowy), Noble stabilnego wzrostu Plus (Noble Funds FIO) ,KCB Stabilny (KCB FIO), Aviva Investors Stabilnego Inwestowania(Aviva Inwestors FIO), Ampliko Stabilnego Wzrostu Plus(Światowy SFIO), FORTIS Stabilnego wzrostu (Fortis FIO), Aviva Investors Ochrony Kapitały Plus( Aviva Inwestors FIO), ING Stabilnego wzrostu (ING FIO), Ampl;ico Stabilnego wzrostu(Krajowy FIO), Lukas Stabilnego wzrostu(Lukas FIO), Millenium Stabilnego Wzrostu(Millenium FIO), PZU Stabilnego Wzrostu(MAZUREK FIO), Legg Mason Senior SFIO, Allianz Stabilnego wzrostu(Allianz FIO), DWS Zabezpieczenia Emerytalnego FIO, Novo Stabilnego Wzrostu( Nowo FIO), Skarbiec-III Filar(Skarbiec FIO) oraz Pioneer Stabilnego Wzrostu (Pioneer FIO). W większości są to instytucje kojarzące nam się z ubezpieczeniami, czy bankami. Są to jednak towarzystwa funduszy inwestycyjnych.(często kapitałowo lub prawnie powiązane z przychodzącym na nam myśl towarzystwem czy bankiem) Produkty oferowane przez te firmy należą do kategorii hybrydowych, połączenie dwóch produktów amortyzuje możliwe straty. Zyski zależą od zmian notowań instrumentów bazowych, czyli w pierwszej kolejności od wyceny obligacji i bonów skarbowych. W drugiej zaś od ceny akcji na giełdzie papierów wartościowych, w które zainwestowane zostały środki. Średni zysk z funduszy za rok 2009, jak pokazuje statystyka wyniósł około 9%. Najwyższe zyski to 23.54%, nie oznacza to że ten rok zamknie się podobnym wynikiem. Obecnie klarują się one na poziomie od 5.68% do 15.58%.

Fundusze stabilnego wzrostu skierowane są dla tych inwestorów, którzy chcą uzyskiwać stałe zyski nie licząc na niespodzianki. Można się pokusić o opinię, że fundusze jako tako są lepszym rozwiązaniem dla początkującego inwestora, niż samodzielne lokowanie pieniędzy w akcje. Jeśli zaś chodzi o te stabilnego wzrostu, klasyfikują się znacznie lepiej niż na przykład lokaty, nie pozwolą jednak zarobić w krótkim czasie większych kwot pieniędzy. Tak jak każdy instrument finansowy powinny stanowić cześć portfela inwestycyjnego. Warto pamiętać że poza wahaniem kursów akcji na giełdzie papierów wartościowych, zysk z tego typu inwestycji jest także uzależniony od wysokości stóp procentowych. Każda inwestycja powinna być podejmowana w sposób przemyślany. Chyba że gotówka nie jest dla nas problemem, lub drzemie w nas duch prawdziwego hazardzisty.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka