Inwestycja w wino - warto?

Inwestycje    
ocena

Rynek inwestycyjny oferuje różne rozwiązania. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, fantazji i przedsiębiorczości. Dużym ryzykiem jest szukanie i wyznaczanie pewników. Jeśli zaś chodzi o wina, to jest to zdecydowanie inwestycja alternatywna. Pokładanie funduszy w wina z celem zarobkowym, nie różni się niczym innym od inwestowania środków w papiery wartościowe, obligacje akcje czy kruszce. Polega na zakupie skrzynek owocowego trunku i przechowywanie go w odpowiednich warunkach do chwili sprzedaży. Nie inwestuje się oczywiście w wybrane na chybił trafił trunki. W ramach „vine bankingu” nie wybiera się ogólnodostępnych win. Przedmiotem inwestycji są wina burgundzkie ujęte w klasyfikacji Premier Cru 1855, oraz te z rejonu Saint-Émilion Bordeaux–Medoc.

Inwestycja w wino - warto?

photoxpress.com

Wina warto zakupić zaraz po zabutelkowaniu, i czekać na wzrost ich wartości. A na ten ma wpływ bardzo wiele czynników. Przede wszystkim opinie koneserów, którzy oceniają smak i wartość trunku. Jeśli zbiór był obfity, poziom nasłonecznienia stoków, dojrzałość owoców, bukiet i cała masa innych czynników sprzyjająca, ekspert ocenia wino na wyjątkowo godne polecenia. Jego wartość wzrasta, a koneserzy będą gotowi zapłacić sporo aby konkretny rocznik zagościł w ich zbiorach.

Na świecie nie spotkamy się z wieloma giełdami wina, najpopularniejsze mieszczą się w Chicago i Londynie. Ta druga cieszy się ogromną popularnością, na niej wyznaczany Jest Indeks Liv-ex 100 czyli ceny stu najpopularniejszych roczników. Drugim takim indeksem jest ten obejmujący pięćset najpopularniejszych win. Liv-ex 500. Mechanizm nie różni się zbytnio od tego jaki widzimy podczas inwestycji na giełdzie. Czy da się zarobić na winie? Szacunki są bardzo pozytywne, eksperci twierdzą że rynek win jest najbardziej perspektywicznym z alternatywnych rynków inwestycyjnych.

Dla przykładu butelkowane w 2005 roku Carruades de Lafite w ciągu ostatnich lat zyskało 600 procent na swojej wartości. Jednak roczny wzrost opublikowany dla najpopularniejszych roczników nie przekroczył 10%. Wina o długim okresie starzenia się, czyli od sześciu do nawet piętnastu lat mają znacznie większy popyt. Te wina warto pozostawiać w swoich piwnicach jako długoterminową inwestycję.

Drugim sposobem na inwestowanie jest zakup wina jeszcze przed butelkowaniem. Zakup beczek wiąże się jednak z iście kasynowym ryzykiem. Co prawda kupione w ten sposób wino jest znacznie tańsze, ale pewność co do jakości i popytu danego rocznika znacznie mniejsza. Ta opcja inwestowania jest dobra dla klienta posiadającego spory budżet i zacięcie do hazardu. Kolejnym czynnikiem który należy mieć na uwadze, jest koszt przechowywania cennego płynu, a także samego inwestowania w postaci prowizji dla pośredników i brokerów.

Na rynku polskim inwestycja w wino nie jest bardzo popularna i niewiele firm brokerskich daje nam możliwość dokonywania takich transakcji. Jest to rynek niszowy i skierowany raczej do klienta bardzo zamożnego. Wynika to zarówno z naszej kultury i znajomości tego trunku, z sytuacji gospodarczej, świadomości inwestycyjnej, ze stosunkowo krótkiej historii giełdowej, a także ze niewielkiego odsetka klientów o dużych nadwyżkach finansowych przeznaczonych docelowo na poważne a raczej na drogie inwestycje.

Dla zamożnego klienta istnieje jeszcze jeden zysk z inwestycji w wino. Nawet jeśli straci ono na wartości na rynku, co przecież również może się zdarzyć, walory smakowe i wiek nadal pozostanie. Kupione wino będzie  doskonałym winem i zawsze można będzie je wypić w doborowym towarzystwie, co jako tako osłodzi gorycz straty finansowej.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka