Jak czytać wykres świecowy?

Inwestycje    
ocena

Wykres świecowy, jest jednym z wielu narzędzi analitycznych, mających na celu unaocznienie inwestorom ruchów na giełdzie. Znany był ponad sto lat temu, przy czym na giełdzie na stale zagościł dopiero dwadzieścia pięć lat temu. Stworzona w Japonii świeca, szybko rozprzestrzeniła się.

Jak czytać wykres świecowy?

photoxpress.com

Została uznana za najlepsze źródło informacji, o najbardziej czytelnym i przejrzystym wyglądzie. Istnieje kilka różnych wykresów, sygnalizujących zmiany na rynku akcji. Jednym z nich est wykres liniowy, uwzględnia od jednak jedynie ceny akcji na zamknięcie. To klasyfikuje go dość nisko w hierarchii użyteczności. Ta jedna zmienna, nie pozwoli inwestorowi w pełnym zakresie rozeznać jak przedstawia się sytuacja i w jaki sposób może się zmieniać. Wykres barowy ma większy zakres informacji, ponieważ zawiera dane na temat cen otwarcia, zamknięcia minimalnej i maksymalnej ceny. Jego czytelność jest jednak słaba. Wykresy świecowe pokazują wszystkie dane w sposób klarowny.

wykres świecowy

Świeca jest niczym innym jak graficzną interpretacją tego, jak kształtuje się cena danej akcji. W zależności od tego, jak klaruje się cena tworzą się dwa rodzaje świec. Biała świeca to ta, w której ceny zamykają się powyżej otwarcia. Jeśli cena akcji zamyka się poniżej ceny początkowej, świeca będzie czarna. Świeca z białym korpusem występować będzie tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z wzrostem cen akcji. Tak więc jej interpretacja jest dla inwestora optymistyczna (jeżeli nie gra na spadkach cen akcji). Możemy również spotkać się z określeniem „szpulka”. Jest to mały cienki korpus u dołu świecy, u góry, lub w obu miejscach. Szpulka mówi o zrównoważeniu sił popytu i podaży. Jeśli po silnych wzrostach cen na wykresie pojawi się szpulka, może to być dla inwestora sygnałem ostrzegawczym, że trend wzrostowy będzie się kończył.

Przy świecy może się również pojawić krótka pozioma kreska zamiast korpusu, nazwana „doji”. Będzie oznaczała zwrot trendu, po dłuższym okresie wzrostów lub spadków. Przy czym interpretowanie doji jako sygnału do zakupu lub sprzedaży jest błędem, jeśli nie przeanalizujemy w którym momencie się pojawia. Świeca z długim dolnym cieniem nazwana „młotem”, pojawia się w chwili, kiedy mieliśmy do czynienia z dużymi spadkami i tendencja ma się zmienić. Jest jak najbardziej optymistyczną informacją dla inwestora. W przeciwieństwie do „wisielca”, świecy o podobnym kształcie, pojawiającej się w wykresie w chwili znacznych wzrostów. Sygnalizuje ona, że  z rynek staje się niepewny. Interpretacja wykresów świecowych dla początkującego inwestora może być szalenie trudna. Zwłaszcza że analiza opiera się nie o  jedną świecę, ale na cały szereg (jedna świeca, jeden dzień gry, w innych wykresach jedna świeca to jedna godzina). Zakres informacji zawartych w tym rodzaju źródła, jest duży i interpretacja zachowań rynku może być utrudnieniem. Świece występują w kilku różnych formacjach. Informacje na temat tego z jaką formacją mamy do czynienia, będą w trakcie analizy jednymi z ważniejszych. Sposób w jaki układają się świece może zwiastować spadki lub wzrosty cen.

Same wykresy, choć wyglądają dość przerażająco, z chwilą kiedy interpretujemy je na podstawie danych słownych jakie do nas docierają, zaczynają nabierać sensu. Aby poprawnie interpretować wykres, warto posłużyć się historią zamknięć. Za przykład może posłużyć wykres z danego dnia, dla danej akcji, poparty słownym opisem tego jak przedstawiała się cena. Jeśli poznamy podstawowe zasady z czasem coraz łatwiej będzie nam na własną rękę odczytać świece.

Co więcej, wraz z nabieraniem doświadczenia w inwestowaniu polubimy i docenimy to źródło danych. Świece cieszą się bardzo dużą popularnością i są doskonałym atrybutem, przy analizie rynku. Sama interpretacja nie gwarantuje jednak stuprocentowej gwarancji przewidywania zachowań cen danych akcji. Wiele zależy od interpretującego, warto więc w początkowej fazie inwestowania powoli uczyć się samodzielnej interpretacji, inwestycje zaś wspomagać wiedzą doświadczonych analityków.

wykresy świecowe

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka