Inwestycje Jak inwestować? - poradnik

Jak inwestować? – poradnik

-

Inwestycja – bez względu na jej charakter – służy temu, aby przynieść korzyści w przyszłości. Większość z nich wiąże się jednak z poniesieniem ryzyka inwestycyjnego. Poznając odpowiednie zasady zarządzania ryzykiem, można je zmniejszać, a dzięki zastosowaniu odpowiednich metod inwestowania – zwiększać swoje zyski. Inwestowania trzeba się więc nauczyć.

Polskie szkoły niestety nie uczą nas, jak to czynić. Nie uczą również Polaków oszczędności, których tak brakuje nam, gdy potrzebujemy środków na nagłe wydatki. Aby temu zaradzić, warto samemu rozpocząć budowanie własnej inwestycyjnej przyszłości jak najwcześniej.

Rozpoczynając swoją przygodę z inwestycją od niskich kwot, nie odczujemy na początku tego, że zaczęliśmy oszczędzać. Zamiast przeznaczać dodatkowe środki na niepotrzebne wydatki, możemy je po prostu odłożyć. Środki zainwestowane lub ulokowane na różnych produktach finansowych przyniosą nam początkowo małe zyski, płynące z małych kwot, lecz w dłuższej perspektywie czasowej uzbiera się większa kwota, którą będzie procentować w większym stopniu. Dodatkowo, na zwiększenie naszych oszczędności pracuje procent składany!

Procent składany polega na tym, że zarabiamy nie tylko na zgromadzonych przez nas oszczędnościach, lecz również na zyskach już uzbieranych. Oznacza to, że po dłuższym czasie coraz większe zyski będą wynikać nie tylko z faktu, że zwiększyliśmy nasze oszczędności, ale również z tego, że przyszły zysk wypracowują już naliczone odsetki.

Możliwości inwestowania na różnego rodzaju rynków jest mnóstwo. Czasami ważniejsze od decyzji, w co zainwestować, jest przekonanie samego siebie do tego, że w ogóle warto zacząć. Najtrudniej jest – jak można się spodziewać – tym, którzy przez całe swoje dorosłe życie wydawali co miesiąc wszystkie zarobione środki…

Pamiętajmy, że gdy zbudujemy już odpowiedni kapitał, nasze comiesięczne dochody nie będą pochodziły wyłącznie z pracy, lecz również z owego kapitału.

Myślicie, że warto zacząć przygodę z inwestowaniem? Zapraszam do komentowania.

Marcin Łabuś

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Małżeństwo na odległość – czy ma sens?

Wydaje się, że małżeństwo na odległość jest niemożliwe niejako ze swojej definicji. Przysięga składana w dniu ślubu zakłada bowiem, że małżonkowie bez względu na okoliczności będą razem. Niejednokrotnie jednak małżeństwa są zmuszone trwać w stanie oddalenia. Czy można budować związek na odległość?

Garbienie się – ćwiczenia

Garb jest wynikiem powiększenia kifozy piersiowej. Kifoza jest to wygięcie łukowate kręgosłupa w kierunku grzbietu. Powstaje w dzieciństwie lub rozwija się z czasem, na przykład przez złą postawę ciała. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o czynnikach zapobiegawczych, na przykład ćwiczeniach bądź też przyrządach pomocniczych.

Zobacz też

Co ma wpływ na wysokość raty kredytu?

Przy wyznaczaniu wysokości raty płaconej przed kredytobiorcę, bank bierze pod uwagę cały szereg czynników. Różnica sumy wszystkich spłaconych rat i pobranego kapitału przeznaczonego na zakup nieruchomości stanowi cenę kredytu, czyli wszystkie dodatkowe koszty powiększające płacone zobowiązania ponad kwotę właściwą pożyczki. Cena całkowita dzielona jest na liczbę spłacanych przez kredytobiorcę rat. Jakie są elementy wpływające na wysokość tychże rat?

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: