Jak inwestować w nieruchomości?

Inwestycje    
ocena

Rynek nieruchomości, pomimo kryzysu gospodarczego ma i będzie miał się dobrze. Dzieje się tak dlatego, że inwestowanie w nieruchomości jest rozwiązaniem długoterminowym. Właściciele domów, mieszkań czy gruntów, lokując cześć swojego kapitału, liczą się z cyklicznością inwestycji jako takich i wiedzą, że w chwili kiedy kryzys przestanie doskwierać, ceny ich inwestycji zaczną z powrotem rosnąć. Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

photoxpress.com

Rynek nieruchomości, pomimo kryzysu gospodarczego ma i będzie miał się dobrze. Dzieje się tak dlatego, że inwestowanie w nieruchomości jest rozwiązaniem długoterminowym. Właściciele domów, mieszkań czy gruntów, lokując cześć swojego kapitału, liczą się z cyklicznością inwestycji jako takich i wiedzą, że w chwili kiedy kryzys przestanie doskwierać, ceny ich inwestycji zaczną z powrotem rosnąć. Taka długoterminowość jest jednak jedną z wad inwestowania w rynek nieruchomości. Oznacza zamrożenie gotówki, w zależności od sytuacji na rynku, czasem na długi czas. Wadą jest także niepodzielność inwestycji. Nie możemy raz kupionego mieszkania sprzedać „tylko trochę”, żeby odzyskać część gotówki. Niepodzielność inwestycji w chwilach załamania koniunktury, zmusza inwestorów do złych dedycji i sprzedaży poniżej ceny zakupu. Cierpliwość jest więc najważniejszą cechą osoby, która decyduje się na tę formę inwestowania. Szkoda również marnować swój czas, jeśli nie będziemy mogli znaleźć go na administrowanie zakupioną nieruchomością. Zwłaszcza w chwili kiedy zaczynamy od zera, i nie mamy kapitału na zatrudnienie profesjonalnego zarządcy.

Ten rodzaj inwestycji ma jednak szereg zalet, które świadczą na jego korzyść, a przedsiębiorczej osobie każą wręcz część kapitału przeznaczyć w sektor rynku nieruchomości. Inwestowanie w ziemię czy lokale jest obarczone stosunkowo niskim ryzykiem, dochody można czerpać nie tylko z wzrostu ceny danej nieruchomości, ale także z oddania jej w użytkowanie osobom trzecim. Popyt na rynku nieruchomości przewyższa podaż, pomimo kryzysu, mieszkań jest za mało i prędzej czy później powróci falą ich skup. Dużą zaletą tego rodzaju inwestycji jest fakt, że grunt jest wieczny, a budynek będzie miał niejednokrotnie żywotność dłuższą niż kilka pokoleń. To co jednak jest najważniejsze, to że żaden instrument finansowy nie chroni przed inflacją tak jak nieruchomości. Nieruchomości zawsze będą w cenie, choćby nawet ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych.

Nie trzeba być milionerem aby zacząć inwestować. Osoba dobrze przygotowana, mająca zapał i niewielkie nawet środki może z powodzeniem zacząć zarabiać w tej dziedzinie. Mamy do wyboru kilka sposobów inwestowania. Jednym z nich może być kupno mieszkania dla siebie. Jego wartość będzie systematycznie wzrastać. Kupno nieruchomości pod wynajem to także dobry sposób ulokowania środków. Po pierwsze czekamy na wzrost jego ceny, po drugie mając nieruchomość w większym mieście czy dobrej lokalizacji, możemy czerpać zyski z wynajmu, które pozwolą nam na przykład na spłacanie raty kredytu zaciągniętego na poczet zakupu. Jedną z wielu metod inwestowania jest też kupno spekulacyjne. Przy czym trzeba dobrze orientować się nie tylko w cenach obowiązujących w danym regionie, ale również poświęcić dużo czasu na wybór nieruchomości. Kupno spekulacyjne nieruchomości polega na zakupie taniej i sprzedaniu drożej. Mając kapitał początkowy i „smykałkę” do sprzedaży, można zgromadzić naprawdę dobry kapitał, którym w przyszłości możemy dokonywać coraz większych zakupów. Można również spróbować lokować środki w funduszach inwestycyjnych nieruchomości. Trzeba jednak znać prognozy dotyczące zysków z tego pola inwestycyjnego. Doskonałym obecnie pomysłem jest także zakup gruntu, na którym możemy wybudować nasz wymarzony dom. Resztę ziemi przeznaczane jest pod prowadzenie działalności rolnej, która choćby z powodu dotacji z Unii Europejskiej jest obecnie bardzo dochodowa. Możemy na naszych dwóch początkowych hektarach, posadzić dofinansowywany orzech, cis, wiklinę. Warto dowiedzieć się, które inwestycje przynoszą zyski.

Jeśli nie stać nas na zakup dużych nieruchomości, wystarczy zacząć od kosztującego kilkanaście tysięcy złotych garażu. Jego wynajem zwłaszcza w dużym mieście pozwoli na czerpanie zysków, i powolne pomnażanie kapitału. Inwestujemy więc w domy, mieszkania, lokale użytkowe, garaże, grunty rolne i działki budowlane. Finansowanie zakupu nieruchomości nie jest rzeczą prostą. Najlepiej jest posiadać już nieruchomość. Przy niewielkim nakładzie sił, jedną parcelą możemy rozkręcić dobrze prosperujący biznes. Jeśli jednak nie mamy swojego gruntu czy lokalu, ani wolnych środków pozwalających na jego zakup, zawsze można rozpocząć inwestycje od kredytu hipotecznego. Mądrze wybrany produkt pozwoli na uzyskanie zysków. Dobrym pomysłem jest przed rozpoczęciem inwestowania skorzystać z wiedzy specjalistów zawartej w e-bookach, w prasie czy internecie. Należy rozeznać rynek na jakim dokonywać będziemy inwestycji, znać plany zagospodarowania przestrzennego, ustalić prognozy dotyczące wzrostu lub spadku cen. Przemyśleć rentowność inwestycji i przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka