Jak obliczyć podatek od zysków giełdowych?

Inwestycje    
ocena

Zarobiłeś sprzedając akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych? Nie czekaj, aż Twoje biuro maklerskie prześle Ci PIT, z którego dowiesz się, ile podatku musisz zapłacić w tym roku. Obliczaj go sam na bieżąco.

Jak obliczyć podatek od zysków giełdowych?

sxc.hu

W skali całego roku suma podatków od zysków kapitałowych może być całkiem spora. Należy pamiętać, że musimy je uiścić w wyznaczonym terminie, w całości. Warto więc wcześniej wiedzieć, jaka to będzie kwota, aby odłożyć ją odpowiednio wcześniej. Aby tego dokonać, warto na bieżąco dokonywać wyliczeń naszego przyszłego podatku.

Od czego zacząć?

Najprostszym sposobem jest zapisywanie danych, np. w arkuszu kalkulacyjnym. Należy w nim zapisać wszystkie sprzedane w danym roku podatkowym akcje oraz przypadające im koszty dla każdej transakcji z osobna. Rozwiązanie to jest łatwe, jeżeli wykonujemy zapiski na bieżąco. Jeśli nie możemy już uzyskać wszystkich danych z całego roku, warto rozpocząć ten system od nowego roku kalendarzowego. Pamiętajmy jednak, że na dany rok kalendarzowy składają się również transakcje z ostatnich trzech dni sesyjnych poprzedniego roku oraz nie wliczają się ostatnie 3 dni sesyjne roku bieżącego.

Jak to obliczyć?

Jeżeli sprzedaliśmy 100 akcji danej spółki po 5,50 zł, a wcześniej kupiliśmy dane akcje po 4 zł, prowizja maklerska wyniosła 3 zł podczas zakupu akcji oraz 3 zł podczas sprzedaży akcji, w następujący sposób należy obliczyć podatek należny w najbliższym rozliczeniu PIT.

(100*5,5 – 6 – 100*4 – 6) *0,19 = 138*0,19 = 26,22

W tym wypadku podstawą do opodatkowania będzie kwota 138 zł, a podatek od niej wyniesie 26,22 zł.

W ten sposób możemy obliczyć podatek od każdej transakcji, pamiętając jednak o kilku ważnych zasadach.

Obowiązuje zasada „pierwsze przyszło – pierwsze wyszło”. Przykładowo, kupiliśmy w danym roku 100 akcji spółki Y po 6 zł, następnie dokupiliśmy 100 akcji półki Y po 4 zł za każdą, następnie w tym samym roku sprzedaliśmy 150 sztuk akcji po 5 zł. Dla potrzeb wyliczenia podatku przyjmuje się, że wpierw sprzedaliśmy akcje kupione wcześniej (a więc po 6 zł), a następnie kupione jako kolejne.

Jeżeli na danej transakcji straciliśmy, to zmniejszamy w ten sposób podatek należny do zapłaty. Jak to działa? Przyjrzyjmy się przykładowi powyżej, dotyczącego akcji spółki Y. Dla uproszczenia załóżmy, że prowizja wyniosła zawsze 3 zł. W przypadku drugiego zakupu rozliczamy tylko połowę prowizji za transakcję, ponieważ rozliczamy połowę nabytych w ten sposób akcji.

(150*5 – 3 – 100*6 -3 -50*4 -3*0,5)*0,19 =  -57,50*0,19=  -10,93

W tym wypadku straciliśmy na tej transakcji dla celów wyliczenia podatku 57,50 zł, co oznacza że zapłacimy o 10,93 zł mniej podatku od zysków kapitałowych w rozliczeniu podatku giełdowego za dany rok.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka