Jak sprzedawać akcje?

Inwestycje    
ocena

Pytanie, czy sprzedawać akcje PKC czy z limitem ceny, zadaje sobie wielu początkujących inwestorów na rynku giełdowym. A zatem – sprzedać po każdej cenie, a może z limitem?

Jak sprzedawać akcje?

photoxpress.com

Jeśli weszliśmy w inwestycję pod wpływem emocji i od razu widzimy, że jej wartość spada, możemy od razu „uciąć straty” sprzedając po każdej cenie. W tym wypadku ustawienie sprzedaży akcji z limitem ceny na wyższym poziomie może okazać się złudne, bowiem cena akcji danej spółki może w ogóle nie dojść do tego poziomu, a w tym czasie możemy tracić na zmniejszaniu się cen danego instrumentu.

Gdy cena akcji posiadanej spółki rośnie, warto zamiast ustawienia zlecenia na wyższym poziomie, ustawić zlecenie stop loss, które sprzeda nasze akcje, jeśli aktualna cena się obniży. Jeśli nadal będzie rosła, warto wówczas podnieść zlecenie stop loss na wyższy poziom, dzięki czemu mamy zagwarantowany zysk z danej transakcji, jednocześnie pozwalamy naszym akcjom rosnąć. Ustawienie zlecenia sprzedaży z limitem ceny, gdy wartość danej spółki stale rośnie, może okazać się „zabiciem kury znoszącej złote jajko”. Bowiem cena, po której sprzedamy akcje, może stać się ceną, której przez długi czas nie będziemy mogli osiągnąć, a więc nie będzie możliwy zakup po niższej cenie lub po cenie sprzedaży. Jeśli zdecydujemy się kupić z powrotem akcje tej spółki, musimy wydać na tę samą ilość akcji więcej środków finansowych.

Zlecenie sprzedaży z limitem ceny stosowane jest często przez inwestorów kierujących się głównie analizą techniczną – w ten sposób można ustawiać zlecenia na ważnych poziomach. Można na przykład próbować sprzedawać akcje w okolicach górnego kanału trendu oraz próbować odkupować akcje w okolicy dolnego kanału trendu.

Zlecenie sprzedaży po każdej cenie warto stosować też w sytuacji, gdy cena akcji rośnie, lecz sterowana jest manipulacją na giełdzie; może okazać się, że po szybkim skoku na wykresie, cena akcji szybko spadnie do dotychczasowego poziomu. W takim wypadku szybka decyzja o sprzedaży po każdej cenie może okazać się zyskowna. Pamiętajmy jednak, że niemal każda sytuacja rynkowa jest inna, a o wyborze odpowiedniego sposobu sprzedaży akcji powinna pomóc nam własna wiedza i doświadczenie, niezbędne do przewidywania takich sytuacji.

Pamiętajmy również, że nawet najlepsi inwestorzy się mylą, odróżnia ich jednak umiejętność skutecznego naprawiania swoich inwestycyjnych błędów.

Jaki sposób sprzedaży akcji jest według Was najlepszy? Zachęcam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka