Jak unikać strat na giełdzie?

Inwestycje    
ocena

Giełda Papierów Wartościowych to miejsce, gdzie inwestorzy dokonują wielu transakcji celem zwiększenia stanu posiadanego majątku. Jest to również miejsce, gdzie w przypadku niepowodzeń możemy stracić często dość sporą część swojego zgromadzonego wcześniej kapitału.

Jak unikać strat na giełdzie?

photoxpress.com

Aby tego uniknąć, musimy poznać kilka zasad zarządzania ryzykiem inwestycyjnym.

Określ swój maksymalny próg straty

Bardzo ważne jest określenie maksymalnego progu straty w trakcie jednej transakcji kupna - sprzedaży na giełdzie. Dobrze jest ustalić go na poziomie około 2-5% całości posiadanego kapitału. Załóżmy, że posiadamy 4 tysiące złotych, zaś nasza maksymalna strata może wynieść 2%, co w ujęciu wartościowym wynosi 80 złotych.

Pozytywny scenariusz - określ ile jesteś w stanie zyskać na tej transakcji

Następnym krokiem zasady bezpiecznego inwestowania będzie określenie, ile jesteśmy na danej transakcji w stanie zarobić jeśli spełni się nasz pozytywny scenariusz. Do tego oprócz przesłanek analizy fundamentalnej z pomocą stanie nam analiza techniczna wykresu. Obserwując różne spółki musimy znaleźć taką, która w dalszej przyszłości może przynieść nam zysk. Załóżmy, że znaleźliśmy spółkę, z której analizy wynika, że jej obecna cena na poziomie 36 zł może wzrosnąć do 48 zł w niedalekiej przyszłości. Potencjalny zysk może więc wynieść 12 złotych na jednej akcji.

Negatywny scenariusz - określ ile możesz stracić na tej transakcji

Jeśli natomiast spełni się negatywny scenariusz, musimy przygotować się na cięcie strat. Dlatego niezbędne będzie przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zrozumienie podstawowej zasady zarządzania kapitałem, mówiącej, że potencjalny zysk powinien być 3-krotnie wyższy od maksymalnej straty. W naszym przypadku potencjalny zysk wynosi 12 zł, zatem maksymalna strata może wynieść 4 zł na jednej akcji. Zatem, jeśli kupimy teraz tę spółkę po 36 zł za akcję, to bezwzględnie musimy ją sprzedać po cenie 32 zł, tnąc ewentualne dalsze straty.

Jaka wartość transakcji?

Ostatnim ważnym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć to ustalenie wolumenu naszej transakcji, a więc jak duży pakiet akcji zakupimy. Określiliśmy wcześniej, że potencjalny zysk to 12 zł, maksymalna strata na akcji wynosi 4 zł, zaś cena akcji wynosi 36 zł w chwili obecnej. Zajrzyjmy do naszego portfela - znajduje się w nim 4 tysiące złotych. Za całość tej kwoty moglibyśmy kupić 111 akcji. Przyjęliśmy również, że maksymalna strata na jednej transakcji może wynieść 80 zł. Ile zatem musimy zakupić akcji tej spółki, aby zachować tę jakże ważną zasadę, opisaną powyżej?

Jeśli nasza dopuszczalna strata w tym wypadku wynosi 80 zł na transakcji oraz 4 zł na akcji, należy podzielić przez siebie te dwie liczby i otrzymamy:80 / 4 = 20. Zatem aby bezpiecznie zarządzać kapitałem musimy nabyć 20 akcji danej spółki. Maksymalna strata na danej transakcji wyniesie 80 złotych, a więc 2% posiadanego kapitału. Na transakcje wydamy tylko 720 zł, reszta środków - 3280 zł pozostanie jako wolna kwota na rachunku na kolejne transakcje w przyszłości.

Gracie na giełdzie? Jak wygląda Wasz bilans? Bardziej na plus czy na minus?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka