Jak zamknąć konto maklerskie?

Inwestycje    
ocena

Otworzyłeś konto maklerskie tylko po to, aby zapisać się na akcje danej spółki debiutującej na giełdzie? A może chcesz zmienić dotychczasowe biuro maklerskie na inne? Powodów, dla których ludzie chcą zamknąć swój rachunek w danej placówce, może być wiele. Przeczytaj w jaki sposób skutecznie zamknąć konto maklerskie.

Banki kuszą nas często darmowym prowadzeniem rachunku maklerskiego w czasie zakładania go, gdy jest niezbędny do zapisania się na akcje spółek debiutujących na giełdzie. Warto jednak przejrzeć uważnie tabelę opłat i prowizji danego biura lub domu maklerskiego. Okazuje się bowiem, że niektóre z owych „darmowych” konto maklerskich oferowane są w promocji tylko dla nowych klientów przez określony czas – na przykład do końca roku kalendarzowego, w którym zawarto umowę o rachunek.

Jeśli posiadamy tego typu rachunek, a już sprzedaliśmy akcje zakupione podczas pierwszej emisji na giełdzie, warto go zlikwidować. Tu jednak mogą pojawić się pierwsze trudności. Jeżeli w oddziale banku nie jest prowadzona obsługa rachunków maklerskich, a jedynie wypełniono wniosek o otwarcie takiego rachunku, może okazać się, że aby zamknąć rachunek, będziemy musieli dokonać wizyty w biurze maklerskim naszego banku, bądź też wypowiedzieć umowę drogą pisemną za pośrednictwem korespondencyjnym.

Przed wypowiedzeniem umowy należy sprawdzić, czy wypłaciliśmy z rachunku wszystkie środki finansowe oraz czy nie pozostały na nim zakupione papiery wartościowe. Jeżeli na rachunku saldo kasowe oraz papierów nie będzie wynosić „zero”, wówczas biuro maklerskie może nie zamknąć naszego konta.

Istnieje również możliwość przeniesienia posiadanych instrumentów finansowych na konto maklerskie prowadzone w innym biurze. W tym celu należy jednak złożyć stosowną dyspozycję, która wiąże się  z reguły z dodatkowymi kosztami.

Wypowiadając umową rachunku maklerskiego, możemy pozostawić wolne środki lub papiery wartościowe pod warunkiem jednak, że złożymy dyspozycję określającą,  co zrobić z danymi środkami i papierami w chwili zamknięcia rachunku. Możemy przekazać środki finansowe na nasz rachunek bankowy przelewem, zaś wszystkie papiery przekazać na inne konto maklerskie. W tym celu musimy jednak zadbać o to, aby pozostawić kwotę potrzebną na pokrycie kosztów przeniesienia papierów między danymi biurami.

Jeżeli spełnimy wszystkie powyższe kryteria, nasz rachunek powinien zostać zamknięty prawidłowo. Należy jednak po jakimś czasie sprawdzić, czy rzeczywiście został zamknięty. Jeżeli nie, a biuro naliczyło w tym czasie kolejne prowizje za kolejny miesiąc lub rok użytkowania konta, konieczne będzie złożenie reklamacji, która w większości przypadków w danej sytuacji zakończy się przyznaniem racji klientowi oraz zwrotem bezprawnie pobranej prowizji.

Posiadaliście kiedyś konto maklerskie? Mieliście jakiekolwiek problemy z jego zamknięciem? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka