Jak zarządzać finansami projektu?

Inwestycje    
ocena

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z finansowaniem projektu firmy ze środków Unii Europejskiej, ze środków zdobytych na ten cel z kredytu bankowego czy od niezależnego inwestora, zarządzenie powinniśmy powierzyć odpowiednio ku temu przeszkolonemu pracownikowi. Każdy projekt, jaki ma do zrealizowania firma, posiada przeznaczony na ten cel budżet.

Jak zarządzać finansami projektu?

photoxpress.com

Niezależnie od rodzaju projektu i budżetu, specjalista, który w sposób sprawny i efektowny doprowadzi projekt do końca, będzie niezbędny. Liczne firmy doradztwa personalnego, prowadzą jeszcze liczniejsze szkolenia dla managerów w firmach, mające na celu przygotowanie ich do zarządzania finansami projektów. Szkolenia oczywiście są odpłatne, a ich koszty spore. Niemniej każde szkolenie, jakie odbędzie nasz pracownik, jest inwestycją w naszą własną firmę. Inwestycją w nasze własne, potencjalne zyski. Żaden poradnik, żaden portal internetowy, a także żadna porada nie będzie w stanie w pełni ukazać wszystkich aspektów zarządzania finansami projektu. Do tego celu potrzebna jest specjalistyczna wiedza.

Szkolenia opierają się o wiedzę specjalistów z zakresu marketingu, ekonomii, często psychologii, socjologii czy PR-u. Główne zagadnienia oscylują wokół jak najefektywniejszego wykorzystania środków finansowych, przedmiotów i zasobów ludzkich, w celu doprowadzenia projektu do sukcesu. Najważniejszymi w procesie zarządzania finansami projektu inwestycyjnego są procedury planowania i realizacji projektów. Powinniśmy znać zasady tworzenia i planowania w projekcie, źródła finansowania, możliwości i ograniczenia, jakie mogą wystąpić podczas realizacji, wraz z metodami reakcji. Wpływ projektu na wartość firmy oraz metody skutecznego gospodarowania środkami i redukcji kosztów podczas realizacji projektu. Najskuteczniejszym sposobem  realizacji projektu jest metoda UNIDO, z którą również powinniśmy się zapoznać. Przedstawiona ona jest na obrazku poniżej:
finanse projektu
Najważniejsze jest planowanie. Planowanie poszczególnych etapów inwestycji, równomierne rozkładanie środków, tworzenie i dotrzymywanie założeń. Tworzenie planów sprzedaży, kosztów, amortyzacji, planów nakładów inwestycyjnych. Analizowanie wszystkich czynników wpływających na realizację, od kapitału ludzkiego przez makro otoczenie firmy, mikro otoczenie firmy po same finanse.

Pracownik zarządzający finansami projektu powinien skupić się nie tylko na planowaniu finansowym, ale i na zarządzaniu ryzykiem w projekcie, sposobie minimalizacji ryzyka inwestycyjnego, metodach oceny opłacalności. Wiedza specjalisty lub wiedza, w jaką wyposażymy jednego z naszych pracowników wyższego szczebla, przyda się nie tylko przy realizacji jednego projektu. Umożliwi płynniejsze i sprawniejsze zarządzanie całym systemem działań jakie podejmuje przedsiębiorstwo. Dlatego warto środki pieniężne inwestować w szkolenia i w ludzi.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka