Jak zerwać lokatę?

Inwestycje    
ocena

Lokaty terminowe są produktem polegającym na zawarciu umowy z bankiem i wpłaceniu określonej kwoty pieniężnej na określony czas. Okres trwania lokaty może trwać od kilku dni do kilku lat. Jednym z podstawowych praw, jakie posiada klient, jest możliwość zerwania takiego depozytu przed upływem czasu określonego w umowie. Nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami finansowymi dla osoby likwidującej lokatę, jedynym minusem jest utrata odsetek (w całości lub w części), które bank gwarantował po dotrzymaniu terminu trwania depozytu.

Jak zerwać lokatę?

Zerwanie depozytu zwykle wiąże się z nagłą potrzebą wzięcia gotówki na skutek nie przewidzianych zdarzeń losowych. O ile przedterminowa likwidacja lokaty miesięcznej na kilka dni przed jej końcem nie będzie dla klienta bolesna, o tyle zerwanie umowy lokaty dwuletniej tuż przed jej końcem nie będzie korzystna, dlatego przy zakładu depozytów na dłuższy czas warto mieć pewność, że środki nie będą przez okres trwania lokaty potrzebne.

Lokatę można zerwać w oddziale banku (lub w innej placówce ), w którym taki depozyt był zakładany. Cały proces trwa dosłownie kilka minut, a środki z likwidowanej lokaty można przelać na wskazany rachunek (niekoniecznie w tym banku, w którym lokata jest zrywana) lub wypłacić gotówką w kasie, co przy większej kwocie jest dość ryzykownym posunięciem i należy zachować wszelkie środki ostrożności przy transporcie takich pieniędzy.

Rozwój bankowości internetowej spowodował, że zerwanie depozytu terminowego jest również możliwe bez wychodzenia z domu. Za pomocą dostępu do konta (i lokaty) przez sieć, środki z lokaty można przelać na wybrany rachunek. Wizyta w banku będzie niezbędna jeśli klient będzie potrzebował gotówki, choć jeśli to nie będzie bardzo duża kwota można ją wypłacić w bankomacie.

Klienci posiadający lokaty strukturyzowane nie są już w tak komfortowej sytuacji, jak Ci posiadający standardowe depozyty. Ten typ produktów charakteryzuje się tym , iż nie daje gwarancji stu procentowej ochrony wpłaconego kapitału. W zależności od rodzaju lokaty strukturyzowanej czy oferty proponowanej przez bank osoba zrywająca taką lokatę przed terminem musi się liczyć z opłatą pobieraną przez bank za taką operację. W związku z tym iż lokaty strukturyzowane są zazwyczaj zakładane na dłuższy czas również należy mieć pewność, że w przypadku awaryjnych sytuacji środki, zainwestowane w ten produkt, nie będą potrzebne. Warto również podkreślić iż lokaty strukturyzowane nie dają gwarancji zysku, co tym bardziej powinno przekonać inwestujących klientów iż zrywanie tego rodzaju depozytu w ogóle się nie opłaca.

Korzystacie z lokat? Musieliście kiedyś zerwać lokatę? Czy odbyło się to bezproblemowo? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka