Lokata terminowa - inwestowanie

Inwestycje    
ocena

Ostatnie miesiące spowodowały znaczące zmiany na rynku kont osobistych. Prowadzone przez polskie banki działania marketingowe zmierzają obecnie już nie tylko do skutecznego kreowania relacji ze swoimi klientami, zgodnymi z możliwościami banków, ale coraz częściej odpowiadają rzeczywistym oczekiwaniom i preferencjom klientów. Klienci banków są bowiem coraz mniej chętni do współpracy, jeśli bank ma do zaoferowania tylko brak opłaty za prowadzenie rachunku czy darmowe przelewy internetowe.

Lokata terminowa - inwestowanie

photoxpress.com

Tendencją obserwowaną w ostatnim czasie jest preferowanie przez klientów banków działań promocyjnych banku, polegających na czasowym oferowaniu niższego oprocentowania kredytów i wyższego oprocentowania lokat, przy czym na znaczeniu straciły punktowe programy lojalnościowe, choć niedawno konkurencja między bankami o odbieranie sobie klientów spowodowała, że niektóre z nich zaczęły płacić swoim klientom premie za używanie rachunków.

Ze względu na szeroką ofertę różnego rodzaju produktów na rynku finansowym, lokaty terminowe stanowią jedną z alternatywnych możliwości lokowania środków pieniężnych, która z pewnością nie zadawala wszystkich inwestorów. Jednakże część z nich, kierując się chęcią dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego, traktuje lokaty terminowe jako jeden ze sposobów pomnażania swoich środków finansowych.

Ulokowanie środków pieniężnych na lokacie terminowej można potraktować jako jeden ze sposobów systematycznego oszczędzania, z którym nie wiąże się zasadniczo wysokie ryzyko. Jednakże opłacalność oszczędzania na tego typu lokatach jest coraz niższa - obecnie w ciągu roku można na nich zarobić około 4-5%. Warto także wspomnieć o tym, iż oprocentowanie lokat terminowych, jakie podawane jest niemalże we wszystkich reklamach sponsorowanych przez banki, to oprocentowanie brutto. Każda osoba lokująca swoje środki na lokacie musi pamiętać o tym, że od zysków kapitałowych należy zapłacić tzw. podatek Belki, wynoszący 19%. Oznacza to, że realne zyski są znacznie niższe, aniżeli sugeruje wysokość oprocentowania lokaty.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo powierzonych środków bankowi to można powiedzieć, że wiąże się ono w sposób bezpośredni z bezpieczeństwem banku, w którym je ulokowaliśmy. Jednakże odkąd istnieją banki, wciąż aktualne jest pytanie o ich bezpieczeństwo. Istotą działalności banków jest bowiem ponoszenie ryzyka, gdyż ich działalność opiera się na cudzych pieniądzach. A zatem nikogo nie powinno dziwić, że niższa opłacalność lokat terminowych oferowanych przez niektóre banki (a właściwie większość banków) wynika z niższego ryzyka. Jeśli liczymy na zyski w krótkim czasie, które mogą znacząco przewyższać zyski z bezpiecznych źródeł, zmuszeni będziemy do wystawienia naszych środków pieniężnych na znacznie większe ryzyko, ryzykując tym samym utratę przynajmniej części kapitału.

Z pewnością inwestowanie w lokaty terminowe stało się obecnie o wiele łatwiejszym sposobem lokowania środków pieniężnych niż kilka lat temu - głównie ze względu na to, że w internecie znajduje się wiele narzędzi ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych (np. różnego rodzaju kalkulatorów), a banki chętnie zabiegają o potencjalnych inwestorów, kusząc ich niekiedy atrakcyjnymi promocjami oferowanych przez siebie produktów, w tym lokat terminowych.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka