Na czym polega deponowanie papierów wartościowych?

Inwestycje    
ocena

Deponowanie papierów wartościowych jest ich powierzaniem instytucji, która świadczy usługi depozytowe przechowywania papierów wartościowych występujących w formie materialnej.

Na czym polega deponowanie papierów wartościowych?

Papiery są deponowane po to, aby były bezpieczne. W przypadku deponowania ważnym terminem jest immobilizacja, która oznacza zapisanie papierów wartościowych na specjalnych kontach prowadzonych przez depozyt papierów wartościowych. Od momentu immobilizacji funkcjonują one w obrocie jako zapis księgowy na rachunku papierów wartościowych. Należy również pamiętać o tym, iż zdeponowane papiery wartościowe nie ulegają w żaden sposób unieważnieniu.

Aby zdeponować jakikolwiek papier wartościowy należy wypełnić tzw. dyspozycję potwierdzenia świadectwa depozytowego i przesłać do biura maklerskiego wraz z oryginalnym dokumentem, który potwierdza nabycie tych papierów. Dokument musi być wystawiony przed podmiot lub instytucję pełniąca role sponsora lub inny podmiot, na którego rachunku są zapisane papiery wartościowe. Najczęstszym instrumentem, na który deponowane są papiery wartościowe jest rachunek maklerski.

Papierami wartościowymi, jakie może zdeponować klient są akcje, obligacje, bony skarbowe, wszelkiego rodzaju obligacje korporacyjne lub komunalne.

Deponowanie papierów wartościowych na rachunku maklerskim jest najbardziej korzystne ponieważ klient ma pewność, że jego aktywa są bezpieczne. Poza tym wszelkie dane odnośnie posiadanych papierów wartościowych są zawarte na jednym, skonsolidowanym wyciągu zawierającym informacje o dokonanych operacjach i saldach aktywów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Jest to z pewnością duża oszczędność czasu i pieniędzy ponieważ zazwyczaj klient ponosi tylko jedną opłatę za prowadzenie takiego rachunku.

Zdecydowalibyście się zdeponowanie papierów wartościowych? Dlaczego? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka