Na czym polega home staging?

Inwestycje    
ocena

Home staging, czyli przygotowanie domu do wystawienia na sprzedaż, jest ideą nazwaną i spopularyzowaną przez handlarzy nieruchomościami w latach 70' w USA. Opiera się na założeniu, że im ładniej nieruchomość wygląda, pachnie, a nawet brzmi, tym łatwiej będzie ją sprzedać. Najczęściej jest realizowany przez samych sprzedawców lub właścicieli mieszkań, powoli jednak rozwija się w pełnoprawny zawód. Już istnieje Międzynarodowy Związek Pracowników Home Stagingu, który organizuje atestowane przez siebie kursy dające uprawnienia do bycia certyfikowanym Home Stagingowcem, jego członkowie pochodzą również spoza USA, min. z Malty, Brazylii, Węgier, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec i Francji. W Polsce również istnieją firmy zajmujące się home stagingiem, głównie w ramach prowadzonej działalności z zakresu aranżacji wnętrz, jak również występują organizacje zajmujące się prowadzeniem szkoleń z tego zakresu, kierowanych przede wszystkim do biur pośrednictwa handlem nieruchomościami.

Na czym polega home staging?

photoxpress.com

W Stanach idea ta osiągnęła już popularność wystarczającą by przeniknąć do telewizji i filmu. Większość zasad home stagingu wydaje się logiczna, należy choćby posprzątać mieszkanie, ale w Polsce nadal rzadko się zdarza by przygotowanie mieszkania do pokazania potencjalnym klientom przybierało postać kompleksowych działań zmierzających do upiększenia lokalu w oczach kupującego. W USA koszt usługi to od 100 do 1500 dolarów, w Polsce oscyluje w granicach kilkuset złotych. Oczywiście home stagingiem można zająć się samemu, oto kilka podstawowych zasad właściwie przygotowanego do prezentacji domu/mieszkania wg rad stagedhomes.com. Należy wyrzucić wszystkie niepotrzebne przedmioty, im mniej poupychanych w pomieszczeniu rzeczy tym lepiej. Lepiej zgrupować meble w jednym miejscu z daleka od ścian, tak by można było swobodnie rozmawiać siedząc na nich.

Dzięki tym zabiegom mieszkanie będzie dawało więcej przestrzeni kupcowi, do „mentalnego” wprowadzenia się w tę przestrzeń. Meble trzeba przesuwać, lub wręcz usuwać jeśli pojawi się taka konieczność i któryś pokój jest zbyt nimi zastawiony - generalnie lepiej sprzedają się lokale bardziej puste. W łazience lepiej pochować kosmetyki i akcesoria, te zaś pozostawione na widoku, poleca się zgrupować w jednym miejscu. Ręczniki  powinny być jednego koloru, powieszone w jednym miejscu. Polecanym jest także zdjęcie większości zdjęć i osobistych przedmiotów ze ścian i ich pomalowanie, jeśli jest to konieczne. Dywany, okna i zasłony należy wyczyścić. W przypadku nadmiaru przedmiotów w domu, najlepiej złożyć je w garażu, lub w piwnicy. Podczas prezentacji lokalu warto włączyć wszystkie światła i lampy (nawet w ciągu dnia). 

Dobre wrażenie będzie dawało puszczenie muzyki w tle podczas oprowadzania kupców. Trzeba także zwrócić uwagę na stan posiadanych w domu i wkoło niego roślin, powinny wyglądać świeżo. Warto pomalować i umyć drzwi, gdyż to one będą wywierały tzw. „pierwsze wrażenie”, które jest niezwykle istotne dla przeprowadzenia udanej sprzedaży. Powyższe rady brzmią banalnie, czy więc warto zatrudniać home stagera, jeśli możemy sami przygotować nasze mieszkanie? Wg Międzynarodowego Związku Pracowników Home Stagingu 94% przygotowywanych przez nich nieruchomości sprzedaje się w ciągu 29 dni, gdy średnia dla lokali przez nich nie przygotowywanych wynosi 145 dni. Dodatkowo twierdzą oni, że dzięki ich działaniom cena sprzedawanego domu jest wyższa niż cena „wywoławcza”.

Czy jednak tak ulotna wartość jak pozytywne wrażenie, ma aż takie znaczenie na naszym rynku nieruchomości. Czy w Polsce kupiec nie koncentruje się raczej na lokalizacji, cenie i stanie technicznym mieszkania, zamiast na wrażeniu, jakie wywiera jego umeblowanie, czystość czy zapach? Być może home staging jest miłym akcentem i może przechylić szalę na korzyść sprzedającego w sytuacji konkurowania z podobnym cenowo, gabarytowo i lokalizacyjnie obiektem, ale raczej nie będzie koronnym argumentem na rzecz zakupu akurat tego mieszkania.

Słyszeliście o home stagingu? Co myślicie o tym pomyśle?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka