Inwestycje Podatek od zysków giełdowych (kapitałowych) - jak go obniżyć?

Podatek od zysków giełdowych (kapitałowych) – jak go obniżyć?

-

Nie podlega opodatkowaniu zysk niezrealizowany, czyli ten zawarty w posiadanych niesprzedanych akcjach. Jeżeli więc na koniec roku inwestor jest w posiadaniu akcji, które są warte więcej niż cena ich zakupu (+ koszty transakcyjne) nie powinien ich sprzedawać, jeżeli nie chce zapłacić podatku od uzyskanego w ten sposób zysku. W przypadku gdyby je sprzedał zysk z tego tytułu będzie stanowił podstawę do opodatkowania.

Jeżeli zaś inwestor na koniec roku ma w swoim portfelu akcje stratne (które straciły na wartości) powinien je sprzedać, tak by odnotować stratę. Strata ta pozwoli mu na zmniejszenie o jej wielkość zysków uzyskanych ze sprzedaży innych akcji, a tym samym zmniejszy podstawę opodatkowania. W przypadku gdyby inwestor zdecydował się zachować akcje, które straciły na wartości, jego strata nie zostanie odnotowana przez fiskus. Oczywiście jeśli inwestor chce zachować te akcje w swoim portfelu, może je po sprzedaży odkupić (strata i tak została odnotowana) i liczyć na to że w dłuższym okresie przyniosą mu zysk.

Inwestorom, którzy nie odnotowali żadnych zysków w przeciągu roku z tytułu spieniężenia akcji i tak opłaca się sprzedaż akcji przynosząca stratę, gdyż kwota tego uszczerbku pozwoli na odliczenie jej połowy od uzyskanych zysków w ciągu kolejnych pięciu lat podatkowych. Oznacza to, że jeżeli w tym roku inwestor zanotował stratę z tytułu inwestycji w wysokości 200 zł, to w którymś z kolejnych pięciu lat będzie mógł odliczyć 100 zł od ewentualnych zysków z tego tytułu podlegających opodatkowaniu. By jednak móc w przyszłości skorzystać z tego odliczenia, trzeba wpisać te straty w swoje zeznanie roczne, nawet jeżeli nie wynika z niego konieczność zapłaty jakiegokolwiek podatku w tym roku. Należy również pamiętać, że fundusze inwestycyjne nie są tym samym co inwestowanie na giełdzie poprzez biuro maklerskie. Oznacza to, że zysków z funduszy nie wpisuje się do zeznania wraz z zyskami z transakcji akcjami. Podatek wynikający z zysków z funduszy odprowadzany jest za inwestora, a on dostaje wypłatę z TFI już pomniejszoną o zapłacony podatek. Według tej samej zasady, strata odnotowana przez inwestora w związku z inwestycjami w fundusze nie zmniejsza przychodu uzyskanego z tytułu inwestowania w akcje.

Wydatkami zmniejszającymi przychód inwestora są wpisane do PIT-u 8C przez biuro maklerskie koszty nabycia papierów wartościowych, prowizje, koszty prowadzenia rachunku maklerskiego. Dodatkowymi kosztami, które można spróbować odliczyć od przychodu uzyskanego ze sprzedaży akcji, a które nie będą widniały w PIT 8C są: kwoty zapłacone za książki o inwestowaniu, lub czasopisma o tej tematyce i koszty kredytu wziętego na zakup akcji. Oczywiście fiskus może podać w wątpliwość zasadność tych odliczeń, ale jeżeli są dobrze udokumentowane i uzasadnione, to jest szansa że mogą zostać uznane.

Obecnie obowiązujące przepisy dają szansę osobom, które poniosły straty na giełdzie, na „odrobienie” ich w perspektywie kilku lat, bez konieczności ponoszenia pełnych obciążeń podatkowych związanych tylko z zyskiem rocznym. Oznacza to, że dzisiejsza strata na giełdzie, może w przyszłości zmniejszyć należności inwestora wobec fiskusa. Może to stanowić pewną pociechę dla osób, które w danym roku uderzyła po kieszeni ta forma inwestowania.

Wiedzieliście, że istnieje możliwość obniżenia podatku od zysków na giełdzie? Korzystacie z niej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Niepełnosprawny w zespole pracowniczym

Sytuacja, gdy do zespołu pracowników dołącza osoba niepełnosprawna, jest stresująca dla obu stron. Niepełnosprawny obawia się tego czy zostanie zaakceptowany przez grupę, niepewność współpracowników wynika natomiast z niewiedzy na temat niepełnosprawności i obawy przed popełnieniem nietaktu. Zawsze jednak pamiętać należy, iż tego typu relacje powinny opierać się przede wszystkim na szacunku i życzliwości.

Sposoby na trądzik

Kiedy występuje trądzik należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa, który zaleci właściwą kurację. Leczenie na własną rękę jest ryzykowane, ponieważ można zainfekować zaognione miejsca jeszcze bardziej. To samo dotyczy wyciskania wyprysków. Jest to ogromny błąd, ponieważ i tak pojawią się znowu, a na miejscu tych wyciśniętych, mogą zostać nieestetyczne blizny.

Zobacz też

Głodówka – oczyszczanie organizmu

Głodówki kojarzą nam się z drakońską dietą, stosowaną zarówno przez desperatów, członków związków wyznaniowych, jak i w zaleceniach medycyny naturalnej. Czy jest ona bezpieczna i czy warto ją stosować?

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: