Rachunek maklerski – opłaty

Inwestycje    
ocena

Wybierając odpowiedni rachunek maklerski, dopasowany do naszych potrzeb, należy zastanowić się, który ze składników tabeli opłat i prowizji będzie dla nas najważniejszy. Biura maklerskie pobierają prowizje od zrealizowanych transakcji, a także za prowadzenie rachunku. Znaleźć możemy również i takie, które rezygnują z pobierania opłaty za prowadzenie, często jednak kosztem wyższej prowizji od transakcji. Nie jest to jednak zasadą, a sytuacja w poszczególnych biurach się różni.

Rachunek maklerski – opłaty

photoxpress.com

Który ze składników opłat, jakie będziemy musieli ponieść, będzie dla nas ważniejszy? Zależy to przede wszystkim od tego, jak często będziemy dokonywali transakcji oraz jakiej wartości one będą. Jeżeli zaliczamy się do grona aktywnych inwestorów, często nabywających i zbywających papiery wartościowe, ważniejszym kosztem stanie się procentowa prowizja od zrealizowanej transakcji. W takim przypadku najkorzystniej będzie poszukać dla siebie oferty z jak najniższą stawką prowizyjną.

Opłata za rachunek nie będzie najistotniejszym elementem wyboru oferty, jednak jeśli znajdziemy tańszy lub darmowy, okaże się to niewątpliwie dodatkowym atutem, wspomagającym podjęcie decyzję Najtańsze prowizje od transakcji zaczynają się od procentowej stawki 0,25%.

Jeżeli jesteśmy klientami rzadko dokonującymi transakcji, większego znaczenia nabierze dla nas wysokość opłaty za prowadzenie naszego konta maklerskiego. Prowizja z tego tytułu w skali roku może być wówczas wyższa od sumy wszystkich rocznych kosztów prowizji od zrealizowanych transakcji. Takie osoby powinny poszukać konta maklerskiego bez opłat. Konta tego rodzaju posiadają w swojej ofercie między innymi: mBank, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, Alior Banku czy jednego z najtańszych na rynku XTB. Podobne rozwiązanie powinny wybrać osoby, które założą konto maklerskie w celu złożenia zapisu podczas publicznej oferty akcji nowej spółki na giełdzie.

Decyzja o wyborze odpowiedniego konta maklerskiego dla konkretnej osoby powinna być zatem powzięta na podstawie analizy potrzeb danej osoby. Optymalne rozwiązanie zależeć będzie przede wszystkim od tego, do czego potrzebne nam będzie nasze konto maklerskie oraz jak często zamierzamy z niego korzystać.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka