Inwestycje Rodzaje funduszy inwestycyjnych

Rodzaje funduszy inwestycyjnych

-

Podział względem uczestników funduszy jest bardzo prosty: dzieli się na fundusze otwarte i zamknięte. Fundusze Inwestycyjne Otwarte, tak zwane FIO, jak sama nazwa wskazuje, są dostępne dla indywidualnych klientów i mniejszych inwestorów. Jednostki uczestnictwa są sprzedawane bezpośrednio przez towarzystwa inwestycyjne. Z kolei FIZ, czyli Fundusze Inwestycyjne Zamknięte, to grupa funduszy dostępnych dla wybranej grupy inwestorów w ściśle określonym czasie. Aby przystąpić do zakupu jednostek FIZ należy wpisać się na listę oczekujących w okresie tak zwanej subskrypcji, która bezpośrednio poprzedza datę emisji.

Fundusze na rynku zamkniętym otrzymują certyfikat inwestycyjny, który po okresie emisji może być notowany na giełdzie i tam podlegać dodatkowej sprzedaży. Certyfikat inwestycyjny jest czymś w rodzaju papieru wartościowego danego funduszu. Sprzedażą FIZ zajmują się głównie wyspecjalizowane jednostki, takie jak biura maklerskie czy niektóre banki. Przeznaczeniem jednostek funduszu FIZ jest dotarcie do konkretnego inwestora; często banki emitują certyfikaty inwestycyjne tylko dla wybranej grupy swoich klientów.

Podział według przedmiotu inwestycji przebiega następująco: fundusze akcji, fundusze obligacji, fundusze rynku pieniężnego oraz fundusze mieszane, zwane też hybrydowymi.

Fundusze akcji jak nazwa wskazuje zajmują się inwestowaniem w akcje spółek. Jest to najbardziej ryzykowana grupa inwestycyjna, ale też mogąca przynieść największe zyski.

Dla odmiany fundusz obligacji angażuje się tylko w bezpieczne obligacje Skarbu Państwa, które gwarantują zysk, a nie są obarczone ryzykiem.

Najmłodszym dzieckiem rynku funduszy jest fundusz rynku pieniężnego. Powstał pod koniec lat 90-tych. Stanowi on najpoważniejszą alternatywę dla lokat bankowych, charakteryzuje się niewielkim ryzykiem i stosunkowo krótkim okresem inwestycji. Jego przedmiotem są papiery dłużne różnych emitentów, ale o pewnej lub choćby stabilnej sytuacji. Do tej grupy zaliczamy bony Skarbu Państwa, Narodowego Banku Polskiego oraz innych banków komercyjnych i dużych spółek, najczęściej z udziałem Skarbu Państwa.

Ostatnim rodzajem są fundusze mieszane i tu chodzi o dywersyfikację ryzyka poprzez zgromadzenie w jednym portfelu kilku rodzajów funduszy. Częstym połączeniem jest mieszanka obligacji i akcji w stosunku 40%/60%. Ta grupa funduszy ma też swój wewnętrzny podział na między innymi fundusze zrównoważone lub stabilnego wzrostu.

Bez względu na rodzaj funduszu, jaki wybierzemy pamiętajmy, że oprócz możliwego wysokiego zysku wiążą się one z opłatami za ich zakup oraz administrację (nawet do 10% rocznie) oraz w dużej większości nastawione są na inwestycje długoterminowe.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Papryka marynowana – przepisy

Marynowanie warzyw to obok kiszenia, zamrażania i suszenia jeden ze sposobów ich przechowywania oraz podawania w jesienno - zimowym okresie. Marnuje, czyli utrwala się za pomocą zalewy przyrządzonej z octu, rozrobionego w odpowiedniej ilości wody, soli i cukru.

Wczasy sportowe – dla kogo i po co?

Wczasy sportowe to idealna sprawa dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić urlop. W ofertach biur podróży (często jednak tych niezbyt znanych, specjalizujących się np. tylko w wyprawach sportowych bądź w konkretnej destynacji) pojawiają się oferty wyjazdów kajakowych, siatkarskich, piłkarskich, surfingowych, jeździeckich.

Zobacz też

Zmiany w ustawie o PIP – 2011 r.

Zmiany w ustawie dotyczącej Państwowej Inspekcji Pracy miały na celu rozszerzenie kompetencji inspektorów pracy i pozwolenie im na podejmowanie działań prewencyjnych, zmierzających do kontroli i egzekwowania legalności zatrudnienia pracowników oraz rozszerzenia zakresu podmiotów kontrolowanych na podmioty świadczące usługi z zakresu pośrednictwa pracy. Inspektorowie pracy mogą również dzięki nowelizacji wydawać ustne decyzje.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: