Inwestycje Transakcje giełdowe – opłaty

Transakcje giełdowe – opłaty

-

W zależności od wybranego rachunku maklerskiego opłaty za transakcje będą różnić się od siebie. Najtańsze prowizje od transakcji zaczynają się na poziomie 0,25%, jednak znajdziemy również takie oferty, gdzie za transakcje zabiorą nam aż 1,5% kwoty transakcji.

Jak zminimalizować prowizję?

Po pierwsze, nauczmy się samodzielnego zlecania naszych zleceń przez Internet. To znacząco zmniejszy prowizję, bowiem od zrealizowanych zleceń za pośrednictwem kontaktu telefonicznego lub osobistego w oddziale biura naliczają opłaty na poziomach powyżej 1%. Na niższą prowizję w tym kanale przeprowadzania transakcji mogą jednak liczyć inwestorzy, którzy w skali miesiąca wykonują operacji na swoim koncie na kwotę nawet miliona złotych. Dla takich osób oferta realizowania transakcji w biurze może być zbliżona do oferty internetowego składania zleceń.

Jeżeli zatem nie posiadamy znacznej kwoty wolnych środków do zainwestowania w celu uniknięcia większych prowizji, skorzystajmy z dostępu do składania zleceń przez Internet. Prowizje w tym kanale wahają się w przedziałach od 0,25% do 0,42%. Najczęściej biura maklerskie ustawiają stawkę prowizyjną na poziomie 0,39%, liczone od wartości transakcji. Obniżyć tą stawkę często można poprzez dokonanie odpowiedniej ilości transakcji na rachunku w skali miesiąca. Wykonując dodatkowo transakcje typu daytrading, a więc zakup i sprzedaż akcji danej spółki w ciągu jednej sesji giełdowej, zmniejszymy prowizję drugiej transakcji nawet do 0,19%.

Jeśli w skali miesiąca wykonujemy dużo transakcji, możemy próbować negocjować w biurze wysokość prowizji. Jeśli w innych biurach znajdziemy tańszą prowizję, biuro chętnie obniży ją nam, abyśmy tylko nie przeszli do konkurencji. Lepiej przecież zarabiać mniej niż wcale.

Chcąc zmniejszyć wysokość prowizji od transakcji, warto przeglądać zestawienia opłat w poszczególnych biurach, które pokażą nam, gdzie w danej chwili znajdują się najtańsze prowizje, sięgające rzędu 0,25%. Sprawdźmy również minimalną wysokość prowizji, jeśli będzie ustawiona na zbyt wysokim poziomie, może okazać się, że w naszych małych transakcjach nie będzie różnicy w procentowej prowizji, bowiem zapłacimy prowizję minimalną, która może sięgać w zależności od biura od 2 zł do nawet 10 zł.

Osoby młode mogą skorzystać z promocji dla osób do 26 roku życia w DM BZ WBK i BGŻ, gdzie otrzymają obniżoną prowizję do 0,25%.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Marcin Łabuś

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Fasolka po bretońsku – przyprawy

Tradycyjna fasolka po bretońsku jest świetnym zimowym daniem. Dostępna w schroniskach górskich, to w nich smakuje najlepiej. Każda pani domu zrobi ją inaczej, a dla każdego z nas niedoścignionym wzorem będzie fasolka przyrządzone przez nasze mamy czy babcie. O przyprawy najlepiej zapytać właśnie w rodzinie.

Jak ochronić siewki?

Odpowiednio przygotowane klosze ochronne pomagają naszym siewkom przeżyć. Poza ochroną siewek i sadzonek, mają one również inną zaletę: ogrzewają ziemię przed posadzeniem roślin oraz zatrzymują wilgoć w podłożu. Najczęściej stosuje się klosze przezroczyste – szklane lub plastikowe.

Zobacz też

Laurka na Dzień Mamy – jak zrobić ją z dzieckiem?

Mama, Mamusia, moja Najukochańsza... Najważniejsza Osoba w życiu każdego człowieka. Najważniejsza w życiu dziecka! Bez niej nie wyobrażamy sobie dnia, naszego świata. To Ona się dla nas najbardziej poświęca, czuwa nad nami jak dobry Anioł. Ona otacza nas bezpieczeństwem, w Jej ramię wypłakać się można w każdej sytuacji. Często widzimy taki obrazek, jak małe dziecko przybiega na kolana mamy i mocno się w nią wtula.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: